Cajamarca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cajamarca
Cajamarca – znak
znak
Cajamarca – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška2 750 m n. m.
StátPeruPeru Peru
Cajamarca
Cajamarca
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha392,5 km²
Počet obyvatel201 329 (2017)[1]
Hustota zalidnění513 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.municaj.gob.pe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cajamarca (zastarale i Caxamalca) je město v severním Peru, centrum stejnojmenného správního regionu. Žije v něm přibližně 201 tisíc[1] obyvatel. Leží v andském údolí v nadmořské výšce 2750 m, protéká jím řeka Mashcón.

Místo bylo osídleno předkolumbovskými civilizacemi, v roce 1460 se stalo součástí Incké říše. Dne 16. listopadu 1532 město dobyli španělští conquistadoři vedení Franciscem Pizarrem a zajali zde posledního inckého panovníka Atahualpu. Ačkoli dal inka svým věznitelům za slíbené propuštění 2700 kg zlata, byl ve vykonstrovaném procesu odsouzen k smrti a 29. srpna 1533 na cajamarckém náměstí uškrcen. Turistickou atrakcí je dům El Cuarto del Rescate, označovaný za Atahualpovo údajné vězení. Na město byla Cajamarca povýšena v roce 1802.

Nedaleko města se nacházejí léčivé termální prameny Los Baños del Inca, archeologický komplex Cumbemayo a zlatý důl Yanacocha. Okolní kraj se vyznačuje mírným klimatem a množstvím pastvin, město je známé produkcí masa a mléčných výrobků,[2] pěstují se brambory, kukuřice a obilí, typickým pokrmem je zeleninová polévka chupe verde. V centru Cajamarcy se nachází množství památek barokní architektury, jako je katedrála svaté Kateřiny a kláštery Recoleta a Belén,[3] sídlí zde také vysoká škola Universidad Nacional de Cajamarca.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b 2017 Peru Census. Dostupné online. [cit. 2018-11-23]
  2. Peru Travel
  3. World Monument Fund

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]