C1 Ariete

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
C1 Ariete
C1 Ariete na cvičení v Kataru.
C1 Ariete na cvičení v Kataru.
Typ vozidlahlavní bitevní tank
Země původuItálieItálie Itálie
Historie
VýrobceIveco, Fiat, OTO Melara
Období výroby1995 - 2002
Ve služběod r. 1995
Základní charakteristika
Posádka4
Délka9,67 m
Šířka3,61 m
Výška2,50 m
Hmotnost54 t
Pancéřování a výzbroj
Hlavní zbraň120mm kanón OTO Melara
Sekundární zbraně2-3 kulomety MG3
Pohon a pohyb
PohonFiat V-12 MTCA
Max. rychlost65 km/h
Dojezd550 km

C1 Ariete je italský hlavní bitevní tank, vyvinutý společnostmi OTO Melara a FiatIveco s cílem vytvořit vozidlo s palebnou silou, mobilitou a moderními technologiemi ochrany srovnatelné s konkurencí.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Podle požadavků italské armády měl mít tank hmotnost do 50 t, stabilizovaný kanon ráže 120 mm a moderní elektronický systém řízení palby. Jeho mobilita a pancéřová ochrana neměla být horší než u německého tanku Leopard 2. Tank měl být připraven i na budoucí modernizace.

Pro testy bylo vyrobeno šest prototypů. První byl vyroben v lednu 1987 a v březnu téhož roku byl představen veřejnosti. Očekávalo se, že koncem roku 1990 nebo nejpozději následující rok dojde k zahájení sériové výroby. Termíny se však začaly postupně posouvat a sériová výroba se rozběhla až v roce 1995. Původně bylo zamýšleno vyrobit 700 kusů, jenže konec studené války způsobil snižování stavů (nejen) italské armády, výsledné číslo se ustálilo na 200 vyprodukovaných strojích. Podle některých zdrojů v současnosti probíhá vývoj modernizované verze Ariete Mk2.[1] V roce 2004 jej italská armáda poprvé nasadila v Iráku během operace Antica Babilonia.

Tank má klasické uspořádání s pracovištěm řidiče v přední část korby, bojovým prostorem a osádkovou věží – nabíječ, střelec a velitel – ve střední části a motorovo-převodovým prostorem v zadní části.[2]

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Korba a věž jsou svařeny z ocelových plátů. Na exponovaných místech je pancéřování navýšeno kompozitním pancířem, kevlarem a keramikou. Vnitřní prostory osádky mají protistřepinové polstrování. Úroveň pancéřové ochrany má být podle italských tvrzení srovnatelná s tanky M1A1 Abrams nebo Leopard 2A4.[3]

Výzbroj[editovat | editovat zdroj]

Primární zbraní tanku je 120mm kanón s hladkým vývrtem hlavně, která má délku 44 ráží. Zbraň by měla být srovnatelná s německým tankovým kanónem Rheinmetall L/44. Náměrový rozsah je od -9 do +20 stupňů. Střelivo pro kanón je jednodílné dle norem NATO s několika druhy projektilů. Palebný průměr činí 42 kusů munice, přičemž 15 kusů je umístěno v pohotovostním úložišti v zadní části věže a zbylých 27 kusů se nachází v korbě u nabíječe a vlevo od stanoviště řidiče.

Sekundární výzbroj tvoří dva (výjimečně tři) kulomety MG3 ráže 7,62 mm, z nichž jeden je spřažen s kanónem a druhý namontován na střeše. Na bocích věže jsou umístěny dvě čtveřice vrhače dýmových granátů kalibru 80 mm.

Pohon[editovat | editovat zdroj]

Tank je poháněn kapalinou chlazeným dvanáctiválcovým čtyřtaktním vznětovým motorem Fiat V-12 MTCA (Modular TurboCompresso Aftercooler). Výkon motoru je 970 kW (1247 koní), tanku poskytuje maximální rychlost 65 km/h a dojezd 550 km.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

  • ItálieItálie Itálie - 200 kusů
    • 3. tankový prapor
    • 8. tankový prapor
    • 20. tankový prapor

Tank byl zkoušen armádami Španělska a Řecka, oba státy si ale vybraly německý Leopard 2.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ariete (carro armato) na italské Wikipedii.

  1. C1 Ariete : Itálie (ITA). https://www.valka.cz [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné online. 
  2. ARMYWEB.CZ. Modernizace italských hlavních bojových tanků C1 Ariete. www.armyweb.cz [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné online. 
  3. Ariete - nevýrazný obrněnec ze země vavřínů. www.militarybox.cz [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]