Buzuluk (podnik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sídlo firmy Buzuluk a.s.

Buzuluk je strojírenská firma v Komárově, v obci s více než 555 lety tradice ve slévárenství. Firma je rozdělena na dvě divize: Divize pístních kroužků a Divize gumárenských strojů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První historicky doložená zpráva o železářství v Komárově se datuje do roku 1460, kdy mezi první výrobní procesy patřila slévárenská výroba. Od jeho vzniku vlastnila podnik celá řada různých majitelů, ale tradice železářství a slévárenství se v Komárově udržela až do dnešních dnů.

V druhé polovině 17. století (od r. 1690), náležely železárny hraběcí rodině Bruntálských z Vrbna, v roce 1852 přešly do majetku kurfiřta Bedřicha Viléma I. z Hesenska a až do roku 1902 náležely k panství knížecí rodiny Hanavští z Hořovic. V roce 1902 byly železárny zakoupeny firmou C. T. Petzold a spol. a v roce 1919 se mění na akciovou společnost se sídlem v Praze. Železárny Komárov, předchůdce Buzuluku, začaly v meziválečném období vyrábět koupací vany světoznámé značky ALBA CYGNUS. V roce 1931 byla zavedena výroba pístních kroužků ALBA, z které se v průběhu let stala samostatná divize firmy. V roce 1948 byl podnik znárodněn a přejmenován na nynější Buzuluk Komárov a stal se státním podnikem. Po sametové revoluci se v roce 1992 změnil na akciovou společnost, která od roku 2012 patří firmě Dailan China.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Divize pístních kroužků se zaměřuje na výrobu pístních a stíracích kroužků do motorů a na produkci odlitků, které lze použít v automobilovém průmyslu, zemědělství, zahradní technice, kompresorech a ostatních motorech [1]. Pístní kroužky z Buzuluku jsou vyváženy do celého světa. V roce 2016 firma oslaví 85. výročí výroby pístních kroužků.

Dekorativní pečící forma

Divize gumárenských strojů se zaměřuje na výrobu míchacích linek, kalandrů, kalandrovacích linek, konfekčních strojů, zkušebních strojů, rotačních vulkanizačních lisů a dalších gumárenských strojů.[2] Divize dodává své stroje do celého světa.

V Buzuluku je stále činná i Umělecká dílna Horowitz, která produkuje tradiční výrobu umělecké litiny.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pístní kroužky. www.buzuluk.com [online]. [cit. 2016-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-28. 
  2. Gumárenské stroje
  3. Umělecká litina

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]