Přeskočit na obsah

Bugzilla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bugzilla
Logo
Úvodní stránka Bugzilly
Úvodní stránka Bugzilly
VývojářMozilla Foundation
Aktuální verze5.0.6 (9. února 2019)
Operační systémmultiplatformní
Vyvíjeno vPerl
Typ softwaruBugtracker
LicenceMPL
Lokalizaceano
Webwww.bugzilla.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bugzilla je webová aplikace pro sledování chyb (bug tracking) původně vyvinutá a používaná organizací Mozilla. Jde o open source software s licencí Mozilla Public License, která je používána v mnoha proprietárních i open source projektech.

Bugzilla potřebuje ke své činnosti nainstalovaný webový server (například Apache) a databázový systém (například MySQL nebo PostgreSQL). Chybu může vložit kdokoliv a každá chyba je přiřazena konkrétnímu vývojáři. U každé chyby je možné evidovat řadu parametrů (popis, stav, závažnost, apod.) a lze k ní přidávat komentáře, záplaty (patches), ukázky dané chyby apod.

Význam pojmu chyba (bug) je zde velmi obecný, neboť se tato aplikace používá nejen pro evidenci chyb v pravém slova smyslu, ale i pro návrhy na vylepšení a požadavky nových funkcí. Podobné aplikace se z tohoto důvodu často nenazývají jako nástroje pro bug tracking ale jako nástroje pro issue tracking.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bugzilla byla původně napsána Terrym Weissmanem v roce 1998 jako open source náhrada obdobného systému používaného v Netscape Communications Corporation. Původně byla napsána v Tcl, ale ještě před zveřejněním byla přepsána do Perlu. První dostupná verze byla Bugzilla 2.0.

Požadavky pro instalaci[editovat | editovat zdroj]

Přesné požadavky pro instalaci popisují poznámky k vydání[1] a patří mezi ně:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Blog. Bugzilla [online]. [cit. 2023-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]