Bugzilla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bugzilla
Logo

Úvodní stránka Bugzilly
Vývojář Mozilla Foundation
Aktuální verze 5.1.1 (16. května 2016)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru Bugtracker
Licence MPL
Lokalizace ano
Web www.bugzilla.org

Bugzilla je webová aplikace pro sledování chyb (bug tracking) původně vyvinutá a používaná organizací Mozilla. Jde o open source software s licencí Mozilla Public License, která je používána v mnoha proprietárních i open source projektech.

Bugzilla potřebuje ke své činnosti nainstalovaný webový server (například Apache) a databázový systém (například MySQL nebo PostgreSQL). Chybu může vložit kdokoliv a každá chyba je přiřazena konkrétnímu vývojáři. U každé chyby je možné evidovat řadu parametrů (popis, stav, závažnost, apod.) a lze k ní přidávat komentáře, záplaty (patches), ukázky dané chyby apod.

Význam pojmu chyba (bug) je zde velmi obecný, neboť se tato aplikace používá nejen pro evidenci chyb v pravém slova smyslu, ale i pro návrhy na vylepšení a požadavky nových funkcí. Podobné aplikace se z tohoto důvodu často nenazývají jako nástroje pro bug tracking ale jako nástroje pro issue tracking.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bugzilla byla původně napsána Terrym Weissmanem v roce 1998 jako open source náhrada obdobného systému používaného v Netscape Communications. Původně byla napsána v Tcl, ale ještě před zveřejněním byla přepsána do Perlu. První dostupná verze byla Bugzilla 2.0.

Požadavky pro instalaci[editovat | editovat zdroj]

Přesné požadavky pro instalaci popisují poznámky k vydání (např. k verzi 5.1.1) a patří mezi ně:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]