Přeskočit na obsah

Budenice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Budenice
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaBudeničky, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky45596/2-516 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Budenice je bývalé barokní šlechtické sídlo, s jehož výstavbou bylo na místě starší tvrze započato někdy koncem 17. a na počátku 18. století podle architektonického návrhu dnes již neznámého architekta. Stavbu zahájil pravděpodobně český pobělohorský novousedlík Matěj Ondřej Hartman z Klarštejna, dokončili ji však později jeho další majitelé, smečenští Martinicové (majitelé panství od roku 1693) a následně Kinští. Součástí zámeckého areálu byla francouzská zahrada s parkem, štěpnice, bažantnice a hospodářská stavení.

Zámek obklopuje romantický zámecký park, jenž navazuje na alej, která sem vede ze Zlonic. Východní část trojkřídlého objektu je nejstarší a byla dostavěna kolem roku 1694 na místech, kde předtím stávala někdejší Budenická tvrz. Současná stavební dispozice je však o 100 let mladší. Zámek byl do dnešní podoby dostavěn rodinou Kinských pravděpodobně v letech 1795–1796, kdy byly přistavěny další dva trakty. Z té doby také pochází zdejší zámecká kaple svatého Václava s oltářním obrazem Josefa Bergera, který je i autorem dalšího obrazu se sv. Isidorem.

U vchodu do zámeckého areálu se nalézá portýrovna podle návrhu architekta Friedricha Augusta Stacha z roku 1849, který byl i autorem dalších drobných zámeckých staveb, které se ovšem do dnešních dob již nedochovaly. V zámeckém parku se nachází také raně barokní kaple sv. Matěje, kterou zde nechal postavit původní zámecký stavebník Matěj Ondřej Hartman z Klarštejna.

Zámek ani okolní park není přístupný pro veřejnost a chátrá.

V roce 2022 je zámek na prodej. [1] Zámek koupila společnost Muchovo Muzeum s.r.o. .

  1. KUČERA, Tomáš. zámek Budenice [online]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Informační brožura obce Zlonice, vydalo z nakladatelství Enigma Praha pro Okresní úřad v Kladně a Obecní úřad ve Zlonicích, Z/22 01-03-599

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]