Buddy Rich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Buddy Rich
Buddy Rich v květnu 1947
Buddy Rich v květnu 1947
Základní informace
Rodné jméno Bernard Rich
Jinak zvaný Traps the Drum Wonder
Narození 30. září 1917
Původ Brooklyn, New York
Úmrtí 2. dubna 1987 (ve věku 69 let)
Příčina úmrtí rakovina mozku
Místo pohřbení Westwood Village Memorial Park Cemetery
Nástroje bicí a perkuse
Příbuzná témata Artie Shaw
Tommy Dorsey
Benny Carter
Nat King Cole
Ella Fitzgerald a Louis Armstrong
Web http://www.buddyrich.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bernard "Buddy" Rich (30. září 1917 Brooklyn, New York2. dubna 1987) byl americký jazzový bubeník a kapelník. Buddy Rich je označován za jednoho z nejgeniálnějších světových bubeníků a jeho hra se vyznačovala virtuózní technikou, brilancí, strhujícím nábojem a nápaditostí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny herců vaudeville Roberta a Bess Richových. Jeho talentu pro rytmus si poprvé všiml jeho otec, když pouze rok starý Buddy dokázal držet přesný rytmus cinkáním lžícemi. A v 18 měsících již vystupoval jako zázračné dítě ve vaudevillu. Na vrcholu své dětské kariéry byl údajně druhým nejlépe placeným dětským účinkujícím na světě (po Jackie Cooganovi). V jedenácti poprvé zakládá svoji hudební skupinu. Nedostalo se mu žádného profesionálního školení, on sám tvrdil, že by to degradovalo jeho přirozený talent. Dokonce prohlašoval, že nepotřebuje cvičit a veškerou zběhlost dosáhl pouze vystupováním. Ale jak sám přiznává, byl ovlivněn a inspirován hrou Chicka Webba, Gene Krupy, Dave Tougha a Jo Jonese.

S přední skupinou hrál jazz poprvé v roce 1937 s Joe Marsalem, potom vystupoval s Bunny Beriganem (1938) a Artie Shawem (1939). Roku 1939 Rich učil na bicí mladého Mela Brookse a přesvědčil Artie Shawa aby povolil třináctiletému Brooksovi navštěvovat nahrávací frekvence na Manhattanu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Buddy Rich na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]