Bokeh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bokeh

Výrazem bokeh (čti boke, lze tak i psát; z japonského boke ぼけ, „rozostření“) se ve fotografii označují estetické kvality částí snímků, nacházejících se mimo rovinu ostrosti. Vzhled a tvar rozptylových kroužků (oblastí, do nichž se zobrazí nezaostřený bod) ovlivňuje velké množství faktorů, mimo jiné konstrukce objektivu, tvar a počet lamel clony a nastavené zaclonění.

Za příjemně působící jsou obvykle považovány rovnoměrně osvětlené rozptylové kroužky s neostrými okraji, rušivě naopak působí ostře ohraničené mnohoúhelníky, které vznikají při výraznějším zaclonění, má-li clona v objektivu malý počet lamel – tento efekt do jisté míry omezuje použití zakřivených lamel. Samotná velikost otvoru clony samozřejmě ovlivňuje i hloubku ostrosti, takže čím více je clona otevřená, tím jsou rozptylové kroužky větší.

Bokeh zrcadlového objektivu, kroužek v pozadí je ve skutečnosti rozostřená žárovka

Charakteristický bokeh provází zrcadlové objektivy, pracující na principu známém z hvězdářských dalekohledů – použití zrcadla prodlužuje dráhu světla v soustavě a tak umožňuje vytvářet relativně lehké teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností až 1000 mm. Tato výhoda je vykoupena zobrazením neostrých oblastí snímku do tvaru mezikruží, které většina fotografů považuje za značně nepříjemné.


Vzhled bokehu[editovat | editovat zdroj]

Vzhled bokehu závisí na konstrukci objektivu, respektive na počtu a tvaru lamel clony a velikosti clonového čísla. Čím více je clona otevřená, tím menší je hloubka ostrosti, proto lze v rozostřených oblastech rozpoznat větší mnohoúhelníky. Velikost a tvar bokehu ovlivňuje také ohnisková vzdálenost objektivu. V zásadě platí, že čím větší je ohnisková vzdálenost, tím je bokeh více viditelný při stejném clonovém čísle. Kvalitní vzhled bokehu je zejména důležitý při použití makro objektivů, středních teleobjektivů i teleobjektivů, u nichž se pracuje většinou s malou hloubkou ostrosti. Ta je zejména vyžadována při focení portrétů, kde je častokrát potřeba oddělit focený objekt od pozadí, aby objekt ostře vystupoval proti rozmazanému pozadí.

V oblastech, které nejsou zaostřeny, se každý bod světla stává obrazem clony podobající se zakulacenému mnohoúhelníku. V závislosti na tom, jak má objektiv zkorigovanou sférickou aberaci (zkreslení na okrajích obrazu), může být disk buď rovnoměrně osvětlen, jasnější poblíž okraje nebo jasnější blízko středu. Známý objektiv, který vykazoval vlastnosti „mýdlové bubliny“, neboli větší jasnost poblíž okraje, byl vytvořený firmou Hugo Meyer & Co. Produkci tohoto typu objektivu znovu oživila firma Meyer Optik Görlitz. U objektivů s konvenční optikou (s lamelovou clonou) platí, že když není clona otevřená na maximum, jsou body mimo zaostřenou rovinu rozostřeny do polygonálního tvaru, který vzniká právě díky uspořádáním lamel. Toho si lze nejvíce všimnout při použití velkého clonového čísla, kdy je tvar bokehu velmi ostrý a lze tak rozpoznat přesné ostré mnohoúhelníky.  Z tohoto důvodu mají některé objektivy mnoho lamel clony, případně jsou zakřivené, aby uspořádání lamel tvořilo tvar více podobající se kruhu než mnohoúhelníku. Od roku 1987 je společnost Minolta v popředí propagace a zavádění objektivů s téměř ideálními kruhovými otvory. Většina ostatních výrobců již také ale nabízí objektivy, jejichž clony dosahují taktéž téměř dokonalého tvaru bokehu, alespoň tedy pro oblast portrétní fotografie. Naproti tomu zrcadlový teleobjektiv poskytuje bokeh připomínající koblihu, protože jeho sekundární zrcadlo blokuje centrální část otvoru clony.

Fotografové občas využívají princip vzniku tvaru bokehu pro umělecké záměry. Je totiž možné změnit diskovitý tvar bokehu na zcela libovolný obrazec. V zásadě stačí vytvořit vlastní “clonu” a usadit ji před objektiv. Clona může být jednoduše vytvořená z tvrdého papíru s vystřiženou maskou libovolných tvarů správné velikosti. Zvolený obrazec se pak díky stejnému principu objeví v rozostřených světelných bodech a nahradí tak kruhovitý tvar bokehu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]