Clona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o součásti fotoaparátu. Další významy jsou uvedeny v článku Clona (rozcestník).
Malá (obr. 1, například 2,8) a velká (obr. 2, například 22) clona

Clona je zařízení (zábrana tvořící průsvitný otvor, jehož velikost se dá podle potřeby měnit), které reguluje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu. Funguje na podobném principu jako lidská oční zornička a kontroluje množství světla, které dopadá na fotocitlivý materiál nebo obrazový snímač.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé použil clonu Noël Marie Paymal Lerebours v roce 1855. Jednalo se o otočnou clonu se třemi různými otvory, které se nastavovaly na přední straně objektivu.

Vztahy[editovat | editovat zdroj]

Velikost clony se udává pomocí clonového čísla:

F = \frac{f}{d},
kde F je clonové číslo, f ohnisková vzdálenost objektivu a d průměr otvoru clony.

Tedy platí, že čím větší otvor, tím menší clonové číslo. Clonové číslo je nepřímo úměrné množství světla, které dopadne za jednotku času na film nebo senzor. Clona se proto také někdy uvádí ve tvaru f/<clonové číslo>, eventuálně jako poměr či zlomek se clonovým číslem ve jmenovateli. Tento tvar se vžil právě proto, že při nezměněném clonovém čísle a měnící se ohniskové vzdálenosti se sice mění i velikost otvoru, ale celkové množství světla dopadajícího na film nebo senzor za jednotku času se nemění.

Clonové číslo odpovídající maximálnímu možnému otevření clony se označuje jako světelnost objektivu. Máme-li tudíž objektiv s ohniskovou vzdáleností 40 mm a světelností značenou jako f/4 či 1:4, je maximální průměr otevřené clony 10 mm, což odpovídá clonovému číslu 4.

Funkce clony[editovat | editovat zdroj]

Diagram klesající velikosti clony se zvětšujícím f-číslem
  • V kombinaci s nastavením rychlosti závěrky umožňuje přesně nastavit množství světla pro správnou expozici.
  • Zároveň ovlivňuje hloubku ostrosti výsledné fotografie.
  • Určení clonového čísla nastavením clony fotoaparátu je tedy jedním ze tří základních prvků, kterými může fotograf ovlivnit expozici (tím třetím vedle rychlosti závěrky je volba citlivosti filmu).
  • Otevření clony (snížení clonového čísla) umožňuje vytvořit ostrý snímek za horších světelných podmínek. Otevření clony za dobrých světelných podmínek a korekce snížením expozičního času sníží hloubku ostrosti (může tak vizuálně oddělit snímaný objekt od pozadí - bokeh efekt).
  • Přivření clony (pokud to světelné podmínky dovolují) naopak hloubku ostrosti zvýší (způsobí, že na výsledném snímku budou blízké i vzdálené předměty ostřejší nebo zcela ostré).
  • Je-li třeba fotografovat s otevřenou clonou a vyšším expozičním časem za světelných podmínek, které by při tomto nastavení způsobily přeexpozici snímku, lze si pomoci neutrálním filtrem (též značený jako ND, z angl. neutral density).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]