Bodil Thrugotsdatter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bodil Thrugotsdatter
královna Dánska
Doba vlády 1095 – 1103
Úmrtí 1103
Olivová hora, Jeruzalém
Manžel Erik I. Dánský
Potomci Knut Lavard
Otec Thrugot Fagerskind
Matka Thorgunna Vagnsdatter

Bodil (Boedil) Thrugotsdatter († 1103) byla dánská královna jako manželka Erika I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bodil byla dcerou dánského hraběte Thrugota Fagerskinda a sestrou Svenda Thrugotsena. Stejně jako její manžel byla potomkem krále Svena I. Za Erika se zřejmě provdala před rokem 1086, protože v době vlády Olafa I. (1086–1095) žila s manželem v exilu u švédského dvora. Soudobé kroniky velebí její krásu a toleranci k manželovým konstantním nevěrám. Prý dokonce jeho milenkám upravovala vlasy.

Kolem roku 1100 doprovázela manžela na pouti do Jeruzaléma, on cestoval na koni, ona ve voze. Král Erik zemřel v Pafosu na Kypru (v roce 1103) během cesty. Bodil ho nechala pohřbít a pokračovala dál sama. Dorazila k jeruzalémské Olivové hoře, kde v roce 1103 zemřela.

V roce 1170 dánský král Valdemar I. Veliký, syn jediného syna Erika a Bodil Knuta Lavarda, v Dánsku zavedl křesťanský systém nástupnictví a Bodil byla prohlášena jedinou „skutečnou ženou“ svého manžela a matkou vládnoucího rodu. Z pohledu církevního práva by však její manželství bylo neplatné z důvodu příbuzenství. Tento fakt byl dlouho ignorován a Bodil byla dlouho líčena jako nevlastní sestra římskoněmeckého císaře a Erikova válečná cena. Tato revize historie může být vnímána jako znak toho, že se změnil status dětí narozených v manželství a mimo něj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boedil Thurgotsdatter na anglické Wikipedii.

Dánská královna
Předchůdce:
Ingegerda Norská
10951103
Bodil Thrugotsdatter
Nástupce:
Markéta Fredkulla