Přeskočit na obsah

Black Hills

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Black Hills
Nejvyšší bod2 207 m n. m. (Harney Peak)

Nadřazená jednotkaVelké planiny
Sousední
jednotky
Laramie Mountains, Sand Hills

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Map
Horninybřidlice, žula, vápenec, pískovec
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Black Hills (česky Černé hory[1], lakotsky Ȟe Sápa, šajensky Moʼȯhta-voʼhonáaeva) je pohoří v Jižní Dakotě (zasahuje i do Wyomingu[2] ,v severní části Spojených států amerických.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování Black Hills je překlad z lakotštiny. Důvodem názvu Černé hory je, že oblast vystupuje nad okolní krajinu a je porostlá stromy, což při pohledu z dálky působí dojmem tmavých skvrn.

Geografie, geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Black Hills jsou součást Velkých planin, nicméně v řadě jednotlivých rozsáhlých plošin, jejich klenba vystupuje nad okolní krajinu. Okolní plošiny převyšují o 900 m. Nejvyšší bod Harney Peak má 2 207 m a pro Siuxy představoval středobod světa.[3] Pohoří se rozkládá na ploše 200x70 km.

Mount Rushmore

Geologické složení pohoří je velmi pestré a různorodé. Na východě vystupují prekambrické břidlice a granity. Část pohoří překrývá vápencový pás o šířce 20 až 30 km z období paleozoika. Nad vrstvami vápence se nachází červené pískovce z období triasu. Severní část pohoří tvoří třetihorní vulkanické horniny.[4]

Mount Rushmore[editovat | editovat zdroj]

Black Hills jsou známé Národním památníkem Mount Rushmore, který představuje čtyři hlavy amerických prezidentů vytesané do žulového masivu. Dále jsou Black Hills známé jako domov a kulturní centrum národa Lakotů (v češtině více známí jako Siouxové). Dále v oblasti najdeme jeden z amerických národních parků Wind Cave National Park, třetí nejdelší jeskyni na světě Jewel Cave National Monument nebo přírodní rezervaci Custer State Park.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OPATRNÝ, Josef. Poslední indiánské války. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1990. 326 s. (Kolumbus; sv. 121). ISBN 80-204-0151-2. Kapitola Zlato v Černých horách, s. 237. 
  2. Black Hills. Geographic Names Information Systém. [online]. United States Geological Survey, 1980. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SCHOCH, Robert; MCNALLY, Robert Aquinas. Cesty stavitelů pyramid. 1. vyd. Ostrava: Oldag, 2004. 312 s. ISBN 80-86508-49-8. S. 60. 
  4. VOTÝPKA, J., JANOUŠOVÁ, J.: Severní Amerika. 1. vydání, Státní pedagogické nakladatelství, Praha, 1987. 420 s. S. 143.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]