Bitva v Hudsonově zálivu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva v Hudsonově zálivu
konflikt: Devítiletá válka
Opuštění potápějícího se Pelikána
Opuštění potápějícího se Pelikána

Trvání5. září, 1697
MístoHudsonův záliv, blízko Fort York, Kanada
Souřadnice
VýsledekFrancouzské vítězství
Strany
Vlajka Francie Vlajka Anglie
Velitelé
Pierre Le Moyne d'Iberville John Fletcher
Síla
řadová loď (44 děl) 1 řadová loď a 2 fregaty (118 děl)
Ztráty
řadová loď poškozena a později potopena 1 řadová loď potopena, 1 fregata zajata

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva v Hudsonově zálivu se odehrála 5. září 1697 v Hudsonově zálivu v Kanadě,[1] nedaleko od anglické pevnosti York. Anglické lodě zde zaskočily osamocenou loď francouzského kapitána Pierra Le Moyne d'Ibervilla, jemuž se podařilo anglickou eskadru porazit a později se zmocnit i pevnosti York.

Události před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Replika d'Ibervillovy vlajkové lodi Pélican
Kanadský rodák Pierre Le Moyne d'Iberville

Během dlouhého konfliktu známého jako devítiletá válka, nebo válka Augšpurské ligy se odehrával souboj Francie a Anglie o nadvládu nad obchodem s kožešinami v Severní Americe. Francie se opakovaně pokoušela převzít kontrolu nad pobřežím v Hudsonově zálivu, kde vznikla řada anglických opevněných obchodních stanic, které zde při ústí řek obchodovaly s domorodým obyvatelstvem, převážně pak vykupovaly drahé kožešiny.[2] Z Francie byla vypravena expedice, která se měla pokusit obsadit nejdůležitější pevnosti v Hudsonově zálivu včetně klíčové pevnosti York. Nedaleko od cíle se však v mlze oddělila d'Ibervillova vlajková loď od flotily. D'Iberville plul dál na jih k pobřeží, kde nedaleko od pevnosti York vysadil část posádky, která měla pročesat okolí a provést průzkum pevnosti. V té době se také na obzoru objevila trojice lodí. Když si d'Iberville uvědomil, že to není zbytek jeho expedice, ale anglická eskadra, která jej odřízla, rozhodl se svést nerovnou bitvu.[3]

Síla[editovat | editovat zdroj]

D'Ibervillova vlajková loď Pélican byla původně řadová loď 3. třídy (500 tun) s 50 děly (v době bitvy měla jen 44 děl) a se 150 muži posádky (část byla v té době na břehu). Proti němu měl anglický velitel eskadry John Fletcher jednu řadovou loď 4. třídy a dvě fregaty. Vlajkovou lodí Fletchera byla HMS Hampshire (460 tun) s 50 děly, dále se bitvy účastnila fregata HBC Royal Hudson's Bay (200 t) pod velením kapitána Nicholase Smithsenda s 32 děly a fregata HBC Dering (260 t) kapitána Michaela Grimingtona s 36 děly.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Bitva trvala dvě a půl hodiny. D'Iberville soustředil svůj útok na anglickou vlajkovou loď Hampshire. Anglické fregaty se po prvotních manévrech snažily využít svojí palebnou přesilu, zatímco se francouzský Pélican zaměstnal dělostřeleckým soubojem s Hampshire, což se jim zakrátko začalo dařit.[4] Kapitán Fletcher dokonce údajně nechal připít na zdraví svému statečnému protějšku, avšak příští francouzská salva zasáhla anglickou vlajkovou loď do muničního skladu, následovala exploze a HMS Hampshire se začal potápět.[5] D'Iberville nečekal a začal vzápětí hákovat nejbližší fregatu Royal Hudson's Bay, kterou po krátké a urputné zteči obsadil. Grimingtonova loď Dering sice také inkasovala řadu zásahů, ale podařilo se jí vyvázat a uplout.

Po bitvě[editovat | editovat zdroj]

Pélican byl však také silně poškozen a začal nabírat vodu. D'Iberville doplul zpátky k pobřeží a musel svojí loď opustit, avšak za nedlouho se na obzoru objevila francouzská expedice a krátce na to 13. září kapitulovala pevnost York.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Hudson's Bay na anglické Wikipedii.

  1. Elle Andra-Warner. Hudson's Bay Company Adventures: The Rollicking Saga of Canada's Fur Traders. [s.l.]: Heritage House Publishing Co, 15 August 2009. Dostupné online. ISBN 978-1-894974-68-4. S. 74. (anglicky) 
  2. Anthony Dalton. The Fur-Trade Fleet: Shipwrecks of the Hudson's Bay Company. [s.l.]: Heritage House Publishing Co, 1 May 2011. Dostupné online. ISBN 978-1-926936-09-3. S. 22. (anglicky) 
  3. CROUSE, Nellis Maynard. Lemoyne D'Iberville: Soldier of New France. [s.l.]: Cornell University Press, 1954. Dostupné online. (anglicky) 
  4. François-Xavier Garneau. History of Canada from the time of its discovery till the union of 1840–41. [s.l.]: Belford Brothers, 1876. Dostupné online. S. 356. (anglicky) 
  5. Peter Charles Newman. Empire of the bay: the company of adventurers that seized a continent. [s.l.]: Penguin Books, August 2000. ISBN 978-0-14-029987-8. (anglicky)