Bitva u Novi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Novi
konflikt: Válka druhé koalice
{{{alt}}}
Obraz z bitvy
trvání: 15. srpna, 1799
místo: Novi Ligure, Piemont, Itálie
výsledek: Koaliční vítězství
strany
Francie Francie Vlajka Habsburské monarchie Habsburská monarchie,
Rusko Rusko
velitelé
Francie Barthélemy-Catherine Joubert
Jean-Victor Moreau
Rusko Alexandr Vasiljevič Suvorov
Michael von Melas

síla
Francie 34 930 mužů 51 547 mužů
ztráty
Francie12 000 mrtvých a raněných, 4 600 zajatých, 37 děl 8 200 mrtvých a raněných a nezvěstných

Bitva u Novi byla jednou z bitev druhé koaliční války. Bitva se odehrála 15. srpna 1799 mezi francouzskou armádou vedenou generálem Joubertem a koaliční armádou vedenou polním maršálem Suvorovem u Novi Ligure.

Plán bitvy[editovat | editovat zdroj]

Generál Kray měl zaútočit na levé křídlo nepřítele a dobýt výšin u Pasturany. Rusové pod vedením Bagrationa plánovali obejít pravé křídlo Francouzů mimo dostřel jejich zbraní a následně se spojit s Krayem. Střed koaliční armády měl ve vhodném okamžiku zaútočit na město Novi.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Koaliční rusko-rakouská armáda zaútočila na francouzské pozice, kdy útok na levé křídlo započal v 8 hodin.[1] Francouzi byli za velkých ztrát uvedeni v nepořádek a při pokusu o nastolení pořádku byl zabit velitel francouzské armády Joubert. Francouzům se však podařilo první útok za osobního zásahu Moreaua odrazit a vytlačit z výšin. Ruský útok na Novi byl odražen. Stejně tak se jim podařilo odrazit několik dalších útoků na levé křídlo. Rusům se podařilo obsadit předměstí Novi a v odpoledních hodinách, kdy Melas ohrožoval Moreaua, byli Francouzi donuceni ustoupit před Suvorovými muži směrem na Gavi.

Po bitvách u Cassana a Trebbie to byla další francouzská porážka. V jejím důsledku musela Francouzská armáda ustoupit do Ligurské republiky, kde se připravovala k dalšímu odporu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geschichte des K.k. Infanterie-regimentes Oskar II. Friedrich König von Schweden und von Norwegen. No. 10.. [s.l.]: Selbstverlag des K.K. Infanterieregiments No. 10, 1888.