Bezlepková potravina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bezlepková potravina je potravina, která neobsahuje bílkovinu lepek.

Lepek[editovat | editovat zdroj]

Lepek neboli gluten je bílkovina nacházející se v pšenici, ječmeni a žitu. Lepek se podle druhu obilí skládá ze dvou různých bílkovin. V pšenici jsou to bílkoviny gliadin a glutenin, u ječmene hordein a glutenin, u žita se jedná o bílkoviny sekalin a glutenin.

Celiakie[editovat | editovat zdroj]

Celiakie je alergie na lepek. Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je na lepek citlivé. Potraviny, které ho obsahují, tak způsobují poškození sliznice tenkého střeva.

bezlepkové potraviny[editovat | editovat zdroj]

Potraviny bez lepku lze rozdělit do dvou skupin – na potraviny bezlepkové (potraviny, ze kterých byl lepek odstraněn během výrobního procesu) a přirozeně bezlepkové.

Potraviny s označením „Bez lepku“ jsou takové potraviny, ve kterých může být pšeničná mouka či pšeničný škrob obsažen, je ale uměle zbaven lepku, tzv. deproteinovaný. V případě, kdy není pšeničná mouka použitá, je nahrazena moukou, která lepek neobsahuje např. kukuřičná nebo rýžová mouka.

Souhrn základních bezlepkových potravin[editovat | editovat zdroj]

Ořechy a semínka
Bezlepkovým zdrojem kvalitních tuků a bílkovin jsou veškeré druhy ořechů (kokos, para ořechy, kešu, makadamové ořechy, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, piniové oříšky…) a semínka (slunečnicová, dýňová, len, sezam, konopné semínko a další).
Mléko a mléčné výrobky
V jogurtech se lepek užívá, čisté mléko jej neobsahuje.
Lušteniny
Čočka, hrách, sója, fazole, cizrna a další druhy luštěnin jsou z výživového hlediska prospěšné, obsahují málo tuku a množství minerálních látek (hořčíku, draslíku, vápníku, železa, mědi a zinku).
Bezlepkové obiloviny
Všechny níže uvedené obiloviny jsou přirozeně bezlepkové a jsou nutričně hodnotné.
  • Pohanka je zdrojem bílkovin a esenciálních i neesenciálních aminokyselin. Je bohatá na minerály a antioxidanty. Obsahuje mimo jiné rutin, který posiluje drobné krevní cévy
  • Quinoa obsahuje devět esenciálních aminokyselin, důležité enzymy, vitamíny a minerály, vlákninu a antioxidanty, pomáhá při léčbě aterosklerózy, rakoviny prsu a cukrovky
  • Amarant je zdrojem bílkovin, obsahuje množství minerálů, vitamínů a zdraví prospěšnou vlákninu
  • Jáhly (proso) bohaté na bílkoviny a esenciální aminokyseliny, vlákninu, minerály a vitamíny skupiny B.
Přirozeně bezlepkové mouky
Mouka mandlová, chia, kokosová, cizrnová, lískooříšková, pekanová, psyllium, dýňová, sezamová, slunečnicová, mouka z vlašských ořechů, amarantová mouka, kukuřičná (neboli polenta), rýžová, pohanková mouka

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]