Bertoald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bertoald
Berthoald v souboji s Chlotharem II.
Berthoald v souboji s Chlotharem II.
Úmrtí603
Étampes
Příčina úmrtízabitý v boji
Povolánípolitik
Funkcemajordomus (Burgundsko; 603)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bertoald také Berthoald (6. století? - 25. prosince? 604 Étampes) byl na přelomu 6. a 7. století franský majordomus královského paláce v Burgundsku.[1] Fredegarova kronika ho poprvé zmínila k roku 603 za vlády krále Theudericha II.[2] Úřad majordoma zastával až do své smrti v roce 604. Podle Fredegarovy kroniky byl odměřený ve způsobech, moudrý, opatrný, statečný v boji a zachovávající víru všem lidem.[2]

V roce 604 burgundský král Theuderich II. na návrh své babičky Brunhildy poslal Bertoalda, aby provedl kontrolu královské vily podél řeky Seiny.[3][4] Byla to pouhá zámínka k tomu, aby byl zavražděn v době, kdy nebude na královském dvoře. Vraždu zosnovala královna Brunhilda, která se chtěla Bertoalda zbavit a do úřadu majordoma dosadit svého milence Protadia. Bertoald se v čele oddílu tří set mužů vydal do Arles.[4] Když se o jeho cestě dozvěděl král Neustrie Chlothar II., vyslal svého syna Merovecha a neustrijského majordoma Landricha, aby na něj zaútočili. Během útoku Bertoald musel uprchnout do Orléans, kam ho Landrich pronásledoval a obklíčil,[3] čímž porušil mírovou smlouvu s Theuderichem II., který o vánocích roku 604 vyrazil do Étampes, kde se střetl s vojsky Merovecha a Landricha.[3] S pomocí Bertoalda oba protivníky porazil a dobyl Paříž. Merovech byl zajat a Landrichovi se podařilo uprchnout. Bertoald své nepřátelé po bitvě pronásledoval příliš daleko. V následnem souboji byl zavražděn, i když věděl jakému nebezpečí byl kvůli intrikám Protadia a Brunhildy vystaven.[3][2] Po vraždě Protadius převzal úřad majordoma Burgundského království.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Berthoald na anglické Wikipedii.

  1. STALEY, Edgcumbe. King René D'Anjou and His Seven Queens. [s.l.]: Scribner Dostupné online. S. 464. (francouzsky) 
  2. a b c Monumenta Germaniae Historica - Scriptores rerum Merovingicarum (SS rer. Merov.) Passiones vitaeque sanctorum aevi Merovingici (IV) p. 130. [online]. 2016-10-05 [cit. 2021-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-05. (latinsky) 
  3. a b c d VENNING, Timothy. A Chronology of Early Medieval Western Europe: 450–1066. [s.l.]: Routledge Dostupné online. ISBN 978-1-351-58916-1. (anglicky) 
  4. a b WRIGHT, Thomas. The History of France: from the Earliest Period to the Present Time. [s.l.]: The] London Print. and Publishing Company Dostupné online. S. 74. (anglicky) 
  5. ONCKEN, Wilhelm. Allgemeine geschichte in einzeldarstellungen. [s.l.]: G. Grote Dostupné online. (německy) 
Předchůdce:
Warnachar I.
majordomus Burgundska
před 603604
Nástupce:
Protadius