Berdorf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Berdorf
Bäedref
panorama
Berdorf – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška (nejvyšší bod) 384 m n. m.
Stát Lucembursko Lucembursko
Distrikt Grevenmacher
Kanton Echternach
Berdorf na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 21,93 km²
Počet obyvatel 1 916 (stav ke 31,12,2011) (2011)
Hustota zalidnění 72,1 obyv./km²
Správa
Starosta Ernest Walerius
Oficiální web www.berdorf.lu
PSČ L-6550
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berdorf (lucembursky Bäedref, francouzsky Berdorf, německy Berdorf) je obec v Lucembursku ležící v kantonu Echternach. Obec má asi 1916 obyvatel a rozkládá se na ploše 2193 ha.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy dokazují, že oblast byla osídlena již době Keltů. Jméno obce je odvozeno od jména Bero, které nesl majitel jednoho z římských domů, které zde stály asi v 5. století. Dnes bychom tedy Berdorf mohli přeložit jako Berova vesnice. Ve středověku Berdorf patřil pod správu befortských rytířů. V pozdějších dobách celou oblast, coby regent, spravoval francouzský král Ludvík XIV., který přinesl do Berdorfu klidná léta rozvoje po třicetileté válce. Vídeňským kongresem byly upraveny hranice obce, čímž se k obci připojily bývalé osady Bollendorf-Brück a Weilerbach. V 19. století stoupl počet obyvatel na 1000 a tento počet si obec uchovala až dodnes.

Díky stavbě železnice podél řeky Sûre přišli do regionu turisté, takže dnes je i v tak malé obci několik autokempů.

Místní části[editovat | editovat zdroj]

  • Berdorf
  • Bollendorf-Pont
  • Grundhof
  • Kalkesbach
  • Weilerbach

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ke 31. prosinci 2011 žilo v obci Berdorf 1916 lidí (960 žen a 956 mužů). [1] Z celkového počtu obyvatel tvoří asi 45% cizinci – celkem jich zde žije 858.[2] Z cizinců jsou mezi národnostmi nejvíce zastoupeni Portugalci (239), Srbové (118), Kosovci (90), Francouzi (71) a Němci (63); dále se zde můžeme setkat s Čechy, Slováky, Poláky, Ukrajinci, Rakušany, Albánci, Belgičany, Nizozemci a mnohými jinými národy z celého světa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.berdorf.lu/presentation-de-la-commune/composition_population.pdf?FileID=documents+temporaires%2fcomposition_population.pdf
  2. http://www.berdorf.lu/presentation-de-la-commune/nationalit%C3%A9s.pdf?FileID=documents+temporaires%2fnationalit%c3%a9s.pdf