Beograđanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Beograđanka
Beogradjanka, Belgrade, Serbia.jpg
Poloha
Adresa Bělehrad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Beograđanka
Beograđanka
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beograđanka, nebo také Palata Beograd (srbsky Београђанка, Палата Београд) je výšková budova v Bělehradu. Nachází se mezi ulicemi Masarykova a Krále Milana. 101 m vysoká budova má 23 pater.[1]

Budova vznikla v období mezi lety 1969 a 1974 podle projektu architekta Branka Pešiće. Projektanti stavby byli Đorđe Lazarević a Milorad Ivković. Ve své době se jednalo se o první výškovou stavbu v užším centru města a také o manifestaci technických možností jugoslávské architektury konce 60. let 20. století. Po svém dokončení byla nejvyšší nejen v SFRJ, ale i na celém balkánském poloostrově. Budova byla slavnostně otevřena dne 22. dubna 1974.[1] Kanceláře uvnitř sloužily řadě jugoslávských podniků, které byly dobře reprezentovány i v zahraničí (Geneks aj.)

Původně se v nejvyšším patře nacházela také restaurace s vyhlídkou na město, kterou navštěvovaly tisíce lidí. Postupně však návštěvnost klesala a nejvyšší patro si zakoupila lokální stanice RTV Studio B. Některé další významné společnosti obsadily hned několik pater. Výhledově se plánuje oprava budovy a rekonstrukce fasády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beograđanka na srbské Wikipedii.

  1. a b Článek na portálu novosti.rs (srbsky)