Bendovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bendovka
Bendovka foto vinicni usedlosti.jpg
Účel stavby

zemědělská a viniční usedlost

Základní informace
Výstavba1805
Zánik50. léta 20. století
Poloha
Adresapůvodní č.p. 37, Praha 8 - Bohnice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bendovka (Bendlovka, Bendovská, Pentlovka) je zaniklá usedlost v Praze 8 Bohnicích poblíž ulice Na Farkách, v horní části svahu údolí nad Trojským potokem a Černou roklí.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na pozemcích původní vinice byla usedlost postavena až počátkem 19. století. Východně od budov se ve stráních údolí rozkládal sad, vinice bývaly západně ve svahu nad Podhořím. Ještě před výstavbou sídliště Bohnice bývala na jejích pozemcích cihelna.

Usedlost byla obývána až do 50. let 20. století, poté chátrala a zanikla. Doničena byla při výstavbě vilové čtvrti severně od areálu. Dochovala se pouze studna v bývalém sadu, sloupek na elektrický rozvaděč, tři schody a částečně i oplocení zahrady. Patrné je i místo původního vjezdu se sloupky z ulice Na Farkách. Jméno usedlosti se vyskytuje pojmenování ulic Na Bendovce a Nad Pentlovkou ve vilkách u starých Bohnic a v pojmenování studánky Bendovka jižně pod usedlostí při vývěru vody, který je pramenem Podhořského potoka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy: CPO evid. č. 0310-1, mapový list č. IV. Dostupné z WWW Archivováno 31. 5. 2020 na Wayback Machine.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 30 - 31.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]