Bell & Howell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bell & Howell
Vintage Bell & Howell 8mm Movie Camera With Electric Eye (12103320673).jpg
Základní údaje
Datum založení 1907
Adresa sídla Wheeling, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnosti výroba
Identifikátory
Oficiální web bellhowell.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.
8mm kamera typu 414 PD Zoomatic Director, kterou byl natočen atentát na prezidenta USA
8mm kamera pro amatéry Filmo 2

Bell & Howell je americká společnost, známá především jako bývalý výrobce filmových kamer a filmových projektorů. Filmovou kamerou tohoto výrobce Abraham Zapruder natočil atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jiným typem kamery tohoto výrobce bylo natočeno UFO u Tremontonu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Akciovou společnost Bell & Howell založili dne 17. února 1907 v Chicagu Albert Summers Howell, Donald Joseph Bell a jeho žena. První setkání akcionářů se konalo 19. února a prvním předsedou správní rady byl zvolen Donald Joseph Bell. Díky inovativním a spolehlivým výrobkům si brzy získala dobrou pověst v tehdy začínajícím filmovém průmyslu. Téměř 100 let fungovala společnost pod hlavičkou Bell & Howell, ale v roce 2003 se spojila s další společností, čímž vznikla společnost Bowe Bell & Howell, která se však výrobou filmových kamer a projektorů nezabývá.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Jedním z prvních výrobků byla profesionální celokovová filmová kamera Standard Cinematograph Type 2709 pro 35mm film.[1] Tyto kamery se používaly pro natáčení filmů v Hollywoodu. Byly tak drahé, že je měli v soukromém vlastnictví pouze čtyři lidé, z nichž jeden byl Charlie Chaplin.[2] Později přišla společnost s výrobky pro 16mm film, jako jsou amatérské filmové kamery Filmo (1923), Eyemo (1925) a s řadou produktů na 8mm film.

Pro vojenské účely společnost vyráběla 16mm kameru typu N-6A. V roce 1934 společnost představila první lehkou amatérskou 8mm kameru, do níž se vkládala uzavřená kazeta s filmem. Nebylo tedy už nutno zakládat film do kamery za tmy.[3] Roku 1946 společnost uvedla na trh produkty pro mikrofilm. Od roku 1950 společnost vyráběla projektory pro ozvučený film a diaprojektory pro amatéry. Vyráběla též tiskárny s rozhraním pro počítače Apple.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bell & Howell na německé Wikipedii.