Beliansky potok (přítok Bielého Váhu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beliansky potok
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku16,5 km
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Prešovský, Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Černé moře, Dunaj, Váh
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beliansky potok je potok na Liptově, na území okresů Poprad a Liptovský Mikuláš, je to pravostranný přítok Bílého Váhu, má délku 16,5 km a je tokem IV. řádu.

Při osadě Tri studničky se větví na dvě ramena, přičemž hlavní koryto se dále rozvětvuje pod vrchem Hybica a vzniká vedlejší rameno zvané Východnianka. V Liptovské kotlině se několikrát větví a protéká bažinatých územím. Na dolním toku, pod vrchem Zámčisko se hlouběji vřezáva do svého podloží. Beliansky potok je typickým tatranským tokem s bystřinným charakterem.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Vysokých Tatrách na jižních svazích Kriváně v nadmořské výšce přibližně 2300 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče zprvu na jihojihozápadně přes Važeckou dolinu, v její dolní části se obloukem stáčí a západním směrem pokračuje k osadě Tri Studničky. Následně podtéká cestu II. třídy 537, stáčí se na jihozápad a zprava se od hlavního koryta odděluje vedlejší rameno zvané „Východnianka“. Po cca 2,5 km přibírá zprava rameno oddělené od toku Východnianky a dále teče směrem na jih, přičemž zleva přibírá tři přítoky. Následně protéká bažinatý územím, vícenásobně se větví a zprava přibírá významnější přítok obtékající ze západu masiv Hrubého Grúně. Nakonec se na dolním toku stáčí na jihozápad, podtéká dálnici D1 i silnici I/18 a východojihovýchodně od obce Východná se vlévá do Bílého Váhu.

Geomorfologické celky[editovat | editovat zdroj]

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

  • Pravostranné: krátký přítok z jihozápadního svahu Kriváně, přítok z jihovýchodního svahu Grúnika, přítok z jihovýchodního úpatí Pálenice, přítok z lokality Čierťaž, přítok (785.8 m n. m.) pramenící východně od kóty 879 m.
  • Levostranné: přítok z jižního svahu Malého Kriváně, přítok z lokality Pavlová, přítok pramenící na jihozápadním svahu Surovce, přítok z lokality Krahulčie, krátký přítok pramenící jihozápadně od Čierné.

Ústí[editovat | editovat zdroj]

Do Bílého Váhu ústí východojihovýchodně od obce Východná v nadmořské výšce cca 750 m n. m.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Beliansky potok protéká výlučně neosídleným územím. Postupně teče přes katastrální území:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beliansky potok (prítok Bieleho Váhu) na slovenské Wikipedii.