Beginova silnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o silnici v Tel Avivu. O dálnici u Jeruzaléma, známé též jako Beginova dálnice, pojednává článek Dálnice 50 (Izrael).
Večerní snímek silničního provozu
Beginova silnice za večerního provozu. Nalevo od ní je Azrieli Center se třemi mrakodrapy, napravo pak budova generálního štábu izraelské armády.

Beginova silnice (hebrejsky: דרך בגין, Derech Begin), dříve známá jako silnice Petach Tikva (דרך פתח-תקווה, Derech Petach Tikva), je hlavní silniceizraelském městě Tel Aviv, pojmenovaná na počest bývalého izraelského premiéra Menachema Begina. Patří mezi důležité tepny města, a to především pro veřejnou dopravu.

Je součástí silnice spojující historickou Jaffu se městy Bnej Brak a Petach Tikva. Začíná v jižní části Tel Avivu v oblasti Allenbyho silnice, kde je pokračováním Jaffské silnice. Následně vede severně, paralelně s Ajalonskou dálnicí, kterou nadjezdem přetíná v blízkosti železniční stanice Tel Aviv Savidor merkaz, načež pokračuje jako silnice Ze'eva Žabotinského na Bnej Brak a Petach Tikvu.

Podél silnice se mimo jiné nachází Azrieli Center se svými třemi mrakodrapy a obchodním centrem, mrakodrap Bejt Rubinstein, vládní čtvrť ha-Kirja se sídlem generálního štábu izraelské armády či budova Israel Electric Corporation.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku דרך בגין (תל אביב)‎‎ na hebrejské Wikipedii.