Železniční stanice Tel Aviv Savidor merkaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Tel Aviv Savidor merkaz
Tlvgenel002.jpg
Souřadnice
Nástupiště stanice

Železniční stanice Tel Aviv Savidor merkaz (hebrejsky תחנת הרכבת תל אביב סבידור מרכז‎‎, Tachanat ha-rakevet Tel Aviv Savidor merkaz, doslova železniční stanice Tel Aviv Savidor-střed) je železniční stanice v Izraeli. Je společná pro železniční trať Tel Aviv-Jeruzalém, železniční trať Tel Aviv-Beerševa, železniční trať Tel Aviv-Rišon le-Cijon, železniční trať Tel Aviv-Aškelon, železniční trať Tel Aviv – Ra'anana, pobřežní železniční trať do Haify a dál k severu a také vysokorychlostní železniční trať Tel Aviv-Modi'in.

Leží v severovýchodní části Tel Avivu v pobřežní nížině, v nadmořské výšce cca 10 metrů. Je situována do severojižního dopravního koridoru. Vede jím Ajalonská železniční trať, nejfrekventovanější železniční úsek v Izraeli a hlavní severojižní vlaková tepna telavivské aglomerace. Kromě železnice jím vede i tzv. Ajalonská dálnice (tu zde kříží ulice Derech Menachem Begin a Al Paršat drachim) a regulované koryto toku Nachal Ajalon. Na východě s ní sousedí zástavba města Ramat Gan, na západě centrální čtvrti Tel Avivu okolo náměstí Kikar ha-Medina. Paralelně s Ajalonskou dálnicí zde vede ještě dálnice číslo 2 (Derech Namir) a tak jde o jednu z dopravně nejfrekventovanějších oblastí v Izraeli.[1][2]

Stanice byla otevřena roku 1954. Umožnila tak přímé vlakové spojení mezi Tel Avivem a Haifou, protože do ní byla zaústěna pobřežní železniční trať. Koncem 80. let 20. století byla v souvislosti s budováním dopravního koridoru podél Ajalonské dálnice přesunuta do nynější polohy a přestavěna a počátkem 90. let propojena díky výstavbě Ajalonské železnice s vlakovými stanicemi a tratěmi vedoucími na jih aglomerace. V roce 2006 došlo v přilehlém úseku směrem na jih k položení třetí koleje.[3] Stanice je obsluhována autobusovými linkami společnosti Egged a Dan Bus Company. Jsou tu k dispozici parkovací místa pro automobily, automaty na nápoje, obchody, bankomat a veřejný telefon.[4] Pojmenována je podle izraelského politika a ředitele podniku Izraelské dráhy Menachema Savidora.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-07-04]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-07-04]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. Historical milestones [online]. Izraelské dráhy [cit. 2011-07-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Israel Railways - Station Index [online]. Izraelské dráhy [cit. 2011-07-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]