Bedivere

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak Sir Bedivere hází meč Excalibur do jezera. Namaloval Aubrey Beardsley, 1894.

V Artušovských legendách, Sir Bedivere (velšsky: Bedwyr; francouzsky: Bédoier, také řečený Bedevere) je rytíř kulatého stolu, který vrátil Excalibur Paní jezera. Sloužil jako Artušův maršál a často je přiřazován k Siru Kayovi. Sir Lucan byl jeho bratr, Sir Griflet jeho bratranec. Podle Velšanů měl syna Amrena a dceru jménem Eneuawc. Bedivere, po Kayovi a Gawainovi, první osoba spřátelená s králem Artušem. Jeho jméno je velšsky Bedwyr Bedrydant (Bedivere of the Perfect Sinews). Je popisován jako jednoruký, přesto skvělý válečník.

Velšská literatura[editovat | editovat zdroj]

On a sir Kay byli dva z šesti rytířů vybraných pro doprovod Culhwche při jeho hledání Mabinogionu, což vypraví romance Culhwch and Olwen, a ačkoli byl jednorukým, žádný z tří válečníků bitvě nebyl v zabíjení rychlejší než on. V životě Svatého Cadoca s Artušem a sirem Kayem, při jednání s Gwynllywem králem Gwynllwgu o únosu Svatého Gwladysa z dvora jeho otce v Brycheiniogu. Protože se Bedivere objevil v nejstarších Artušosvských materiálech, spekuluje se jakou měl doopravdy moc.

Britská literatura[editovat | editovat zdroj]

Bedivere je jedním z loajálních spojenců krále Artuše v Historia Regum Britanniae, kterou napsal Geoffrey z Monmouthu , a udržoval tuto pozici i v mnohem pozdější Artušovské literatuře. Bedivere pomohl Artušovi a Kayovi v boji s Obrem hory Svatého Michela, a připojil se k Artušově válce proti římskému císaři Luciovi. V několika anglických verzích Artušovi smrti např. Maloryho' Artušově smrti a v Alliterative Morte Arthure, Bedivere a Artuš byli mezi těmi z mála, kteří přežili Bitvu u Camlannu. Po bitvě, smrtelně raněný král požádal Bedivera, aby vrátil Excalibur Paní jezera. Poté se stal poustevníkem a zůstal jím až do konce života.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]