Basil Bernstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Basil Bernstein
Narození 1. listopadu 1924
Londýn
Úmrtí 24. září 2000 (ve věku 75 let)
Londýn
Povolání jazykovědec a sociolog
Alma mater University College London
Témata Teorie jazykových kódů
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Basil Bernstein (1. listopadu 192424. září 2000) byl britský sociolog známý svým dílem v oblasti sociolingvistiky a sociologie výchovy. Bernsteinovi byla udělena řada čestných univerzitních titulů. Jeho dílo mělo doposud výrazný dopad na částečnou reformu školní výuky v Chile a Mexiku.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v rodině židovských imigrantů ve východním Londýně. V roce 1947 začal studovat sociologii na London School of Economics, aby se uživil, vystřídal během studií řadu povolání.[2] Mezi lety 1954 a 1960 učil pošťáky a přístavní dělníky na City Day College (Shoreditch).

Když Basil Bernstein pracoval jako sociální pracovník v usedlosti Bernhard Baron ve Stepney, ve východním Londýně, poprvé si všiml toho, co později popsal jako "diskontinuitu mezi pracovníky a členy komunity". Ta se projevovala zejména ve způsobu, jakým spolu tyto skupiny navzájem komunikovaly. Toto spojení - mezi sociálními skupinami a způsoby mluvení – ho navedlo směrem, díky němuž se stal osobností světového významu v oboru socio-lingvistiky.

V roce 1960 se stal výzkumným asistentem v oblasti fonetiky na University College London, v té době také dokončil svůj doktorský kurz a obdržel titul PhD. Poté zamířil na Institute of Education, kde zůstal po zbytek své kariéry.[3] Během působení na institutu publikoval všechny své nejdůležitější vědecké práce.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejznámějším dílem Basila Bernsteina je Teorie jazykových kódů, jejíž koncept představil roku 1971.  Mezi jeho vydané tituly patří například  4 série Class, Code and Control nebo kniha Pedagogy, Symbolic Control and Identity. Do českého jazyka nebylo přeloženo doposud žádné z jeho děl. 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Basil Bernstein [online]. [cit. 2014-12-31]. Dostupné z: http://www.theguardian.com/news/2000/sep/27/guardianobituaries.education [online]. 
  2. Basil Bernstein Bio and Contribution in Linguistics. [online]. [cit. 2014-12-31]. Dostupné z: http://www.scribd.com/doc/49921161/Basil-Bernstein-Bio-and-Contribution-in-Linguistics#scribd [online]. 
  3. DC/BB Papers of Basil Bernstein. [online]. [cit. 2014-12-31]. Dostupné z: http://www.ioe.ac.uk/services/599.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]