Bartolomeo Eustachi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bartolomeo Eustachi
Bartolomeus Eustachius.jpg
Narození 1500
San Severino Marche
Úmrtí 27. srpna 1574 (ve věku 73–74 let)
Fossombrone
Zaměstnavatel Univerzita La Sapienza
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bartolomeo Eustachi (1500 nebo 1514, San Severino – 27. srpna 1574, Řím) byl italský lékař, který položil základy moderní evropské anatomie. Zkoumal vnitřní ucho a Eustachovu trubici (průchod spojující středoušní dutinu s nosohltanem), o jejíž funkci psal, a která dodnes nese jeho jméno. Jako první též popsal kladívko, třmínkový sval a složitou stavbu hlemýždě v uchu. V roce 1563 objevil nadledviny, velmi přesně též popsal dělohu a placentu. Jako první objevil, že zuby nejsou kosti, ale zcela autonomní orgány. Dokázal rovněž, že dětské a druhé zuby nemají žádný společný kořen, jak se dlouho předpokládalo.[1] Připravil průlomové anatomické rytiny (1552), které však nemohly být v jeho době vydány, spis skončil v neveřejné části Vatikánské knihovny.[2] Prvně vyšel až roku 1714 pod názvem Bartholomæi Eustachii Tabulæ Anatomicæa i s takovýmto odstupem se stal vědeckým bestsellerem. Podle některých tak evropská anatomie ztratila 150 let. Při bádání používal lupu, tkáně též hojně maceroval a preparoval.[3] O jeho raném životě je známo málo, ví se, že jeho otec byl lékařem a zřejmě to byl on, kdo synovi zajistil vynikající vzdělání, neboť uměl perfektně řecky, hebrejsky i arabsky. Byl osobním lékařem kardinála Giulia della Rovere a také profesorem anatomie na Collegio delle Sapienze, díky čemuž získával mrtvoly k pitvání.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bartolomeo Eustachi na anglické Wikipedii.

  1. Máte zdravé zuby? | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. (česky) 
  2. Eustachio Bartolomeo | Velký lékařský slovník On-Line. lekarske.slovniky.cz [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. 
  3. Eustachio Bartolomeo (1520–1574) | Velký lékařský slovník On-Line. lekarske.slovniky.cz [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. 
  4. Eustachova trubice. Rozhlas.cz. Dostupné online [cit. 2017-08-24]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]