Barbican Estate

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barbican Estate
Barbican towers.jpg
Základní informace
Sloh brutalismus
Architekti Chamberlin, Powell and Bon
Výstavba 1982
Poloha
Adresa City, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1352667 a 1001668
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barbican Estate je název pro obytný/smíšený komplex, který se nachází v britské metropoli Londýně (na severním okraji City of London). Vznikl postupně v období mezi 60. až 80. lety 20. století na místě zničeném během bombardování města za druhé světové války.[1] V jeho blízkosti se nachází Barbican Centre, Muzeum Londýna (Museum of London), Guildhall School of Music and Drama, Barbican Public Library a City of London School for Girls.

Celý komplex je jednou z nejznámějších brutalistických staveb na území Londýn a Spojeného království. V současné době je evidován jako budova na seznamu budov zvláštního architektonického nebo historického významu. Areál tvoří řada obytných bloků, které oddělují veřejné prostory, zahrady a terasy. Kromě toho jej doplňují tři věžové domy o 42 patrech s výškou 123 metrů. Jsou pojmenovány podle Olivera Cromwella, Williama Shakespeara a Vévodů z Lauderdale.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věžové domy komplexu.
Zahrady a vodní nádrže v areálu.

V místě dnešního areálu se nacházela pevnost římského Londinia. Okolo roku 200 bylo tehdejší město obehnáno zdmi, které v místě současného Barbicanu přerušovala brána Cripplegate. Současný název (stejně jako české slovo barbakan) odkazuje na původní latinský termín pro opevněnou vstupní bránu do města. V místě současného barbicanu se nacházela pravděpodobně strážní věž. Normané lokalitu označovali pojmem Basse-cour. Tento název v moderní anglické podobě (The Base Court) se používal i ve středověku, později zde vzniklo panské sídlo. To bylo nakonec zničeno a nahrazeno domem Willoughby House.

Po druhé světové válce byl prostor dnešního Barbicanu značně poničen leteckými nálety. V roce 1951[1] byla zahájena diskuze nad budoucností lokality, dne 19. září 1957 padlo rozhodnutí původní zástavbu odstranit a nahradit novou obytnou čtvrtí.

Současný komplex byl budován v letech 19651976 na ploše 14 hektarů. Vznikl podle návrhu kanceláře architektů Chamberlin, Powell and Bon. Zástavba byla nejprve realizována v prostoru ulice Golden Lane.[2] První fáze areálu byla dokončena v roce 1969; vzniklo zde 2014 bytů ve kterých žije okolo čtyř tisíc lidí. Betonová podoba jednotlivých bloků plně odpovídala architektonickým trendům v Británii 60. a 70. let minulého století. Poslední etapa byla realizována v severní části areálu, v prostoru s názvem Frobisher Crescent. V rámci ní byla také zrealizována občanská vybavenost; restaurace, společenská a kulturní centra.[2]

Stavební práce trvaly deset let, vyžádaly si náklady ve výší 156 milionů liber[3] a otevření komplexu se zúčastnila i britská královna Alžběta II.

Areál byl zapsán jako objekt zvláštního významu v roce 2001.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti areálu se nachází stanice metra stejného názvu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CLEMENT, Alexander. Brutalism Post-War British Architecture. Ramsbury: The Crowood Press Ltd., 2011. ISBN 978-1-84797-230-9. S. 107. (angličtina) 
  2. a b CLEMENT, Alexander. Brutalism Post-War British Architecture. Ramsbury: The Crowood Press Ltd., 2011. ISBN 978-1-84797-230-9. S. 108. (angličtina) 
  3. Článek na portálu thespaces.com (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barbican Estate na anglické Wikipedii.