Barbershop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Kadeřník.

Barbershop (ˈbɑrbərˌʃɑp) či barbershopová hudba je styl vokální hudby bez doprovodu (a cappella) charakterizován konsonantními čtyřtónovými akordy pro každou notu melodie primárně v homofonní struktuře. Každý ze čtyř hlasů má svojí úlohu: Lead (angl. vůdčí) zpravidla zpívá melodii hlavní, tenor harmonizuje nad ní, bas zpívá nejnižší harmonizující tóny a baryton doplňuje akord obvykle tónově níže pod hlavní melodií. Barbershop je zpíván zpravidla barbershopovým kvartetem – skupinou čtyř zpěváků, kde každý zpívá jeden hlas, nebo také barbershopovým sborem, který se velmi podobá sboru klasickému s výjimkou použitého žánru.

Hlasy v barbershopu, kromě basu, neodpovídají rozsahem úplně přesně protějškům v klasické hudbě. Rozsah tenoru odpovídá klasickému kontratenoru, baryton připomíná heldentenor nebo lyrický baryton a lead odpovídá klasickému tenoru. Barbershop zpívají mužské, ženské a i smíšené soubory. Názvy jednotlivých hlasů se označují u všech stejně.

Definice[editovat | editovat zdroj]

Americká barbershopová asociace (Barbershop Harmony Society) definuje barbershopovou hudbu takto:

Barbershopová harmonie je styl vokální hudby bez doprovodu charakterizovaný konsonantními čtyřtónovými akordy pro každou jednotlivou notu melodie primárně v homofonní struktuře. Melodii důsledně zpívá lead, tenor harmonizuje nad melodií, bas zpívá nejnižší harmonizující noty pod melodií a baryton akord doplňuje. Krátké pasáže mohou být zpívány i méně než čtyřmi hlasy.
Barbershopová hudba představuje skladby se srozumitelnými texty a jednoduše zpěvnými melodiemi, jejichž tóny jasně definují tónové centrum a zahrnují durové i mollové akordy a barbershopové (dominantní a sekundárně dominantní) septakordy, které se často rozvíjí po kvintovém kruhu, přičemž využívá i postupy jiné. Barbershopová hudba má také vyváženou a symetrickou formu. Aranžér zdobí základní skladbu a její harmonizace tak, aby vytvořil vhodnou podporu pro téma písně a aby skladbu efektně ukončil.
Barbershopoví zpěváci dolaďují tóny, aby dosáhli perfektně laděných akordů v čistém ladění, při tom však zůstávají věrni k danému tonálnímu centru. Umělecký zpěv ve stylu barbershopu naplňuje nebo rozšiřuje zvuk, přesně intonuje, předvádí vysoký stupeň pěveckých zdatností a vysokou úroveň jednoty a konzistence uvnitř souboru. V ideálním případě jsou tyto prvky přirozené, nemechanické a bez zjevné námahy.
Přednes barbershopové hudby používá vhodné hudební a vizuální metody, aby předal motiv písně a dal publiku emocionální uspokojení a zábavný zážitek. Hudební a vizuální projev přichází od srdce, uvěřitelně a citlivě k skladbě i celé aranži. Nejtypičtější provedení umělecky spojují hudební a vizuální aspekty, aby vytvořily a udržovaly iluze vyjádřené hudbou.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Contest and Judging Handbook [online]. Society Contest and Judging Committee, Barbershop Harmony Society, 2019-02-04 [cit. 2019-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]