Bamburgh (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Bamburgh
Bamburgh village and castle.jpg
Základní informace
Sloh normanský sloh
Poloha
Adresa Bamburgh, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1280155
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Bamburgh se nachází na severovýchodním pobřeží Anglie u stejnojmenné obce v anglickém hrabství Northumberland.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Místo stavby bylo vybráno na skále, ze které vyčnívá vrstva doleritů. Nejprve se zde nacházela keltobritská pevnost Din Guarie, která mohla být hlavním sídlem britonského[pozn. 1] království Bernicie od jeho založení asi v roce 420 až do roku 547. Z roku 547je první písemná zmínka o hradu. V tom roce hrad obsazena anglosaským králem Idou z Bernicie a stala se sídlem království Bernicie. V roce 590 byl za krále Hussy z Bernicie dobyt Brity. V roce 600 nástupce Hussy Æthelfrith předal hrad své manželce, která se jmenovala Bebba a od ní bylo odvozeno rané jméno Bebbanburh. Vikingové zničili původní hrad v roce 993. Normané postavili na stejném místě nový hrad, který tvoří jádro toho dnešního. Anglický král Vilém II. jej neúspěšně obklíčil v roce 1095 během vzpoury podporované jeho majitelem Robertem de Mowbray, který byl hrabětem z Northumbrie. Následně je majitel oslepen a hrad se stal majetkem krále. Po porážce Skotů je zde vězněn v roce 1346 skotský král David II..

Hrad se nachází v dříve velmi nepokojné oblasti mocenského zájmu Anglie a Skotska, neboť celé okolí dříve velmi prosperujícího města Berwick upon Tweed si obě země snažily přivlastnit.

O několik století dál sloužil Anglii jako důležitý ochranný bod, před občasnými útoky Skotů ze severu. Hrad byl zrekonstruován v 17. a 18. století.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Pro původní obyvatele římské a pořímské Británie moderní angličtina souhrnně používá termín „Britons“, tedy „Britoni“, na rozdíl od současných Britů, tedy „Brits/British“; termín „Britoni“ v češtině zdomácněl jenom částečně, někdy je používán jako ekvivalent slova „Britoni“ běžnější termín „britští Kelti“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bamburgh Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]