Přeskočit na obsah

Ida Bernicijský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ida Bernicijský
Narození5. století
Úmrtí559
PotomciAdda Bernicijský, Æthelric, Theodric Bernicijský, Glappa Bernicijský, Hussa Bernicijský, Frithuwald Bernicijský, Ocga a Eadric
OtecEoppa z Bernicie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ida († 559) je první známý král z kmene Anglů, který vládl v letech 547–559 v anglosaském[pozn. 1] království Bernicie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Doba jeho vlády trvala asi od roku 547 až do jeho smrti v roce 559. Málo je známo o jeho životě a nebo vládě. Je považován za zakladatele vládnoucí linie, ze které později pocházeli anglosaští králové v této části severní Anglie a jižního Skotska. Jeho potomci překonali odpor keltských Britů[pozn. 2] a nakonec založili království Northumbrie. Dle Anglosaská kroniky byl synem Eoppy, vnukem Esa a pravnukem Ingwy. Dle Historia Brittonum byl prvním králem Bernicie. Jeho manželkou byla Bearnocha a měl dvanáct synů, kterými byli také Adda, Æthelric, Theodric, Eadric, Theodhere, Osmere, Ealric.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. vlastně angelském.
  2. Pro původní obyvatele římské a pořímské Británie moderní angličtina souhrnně používá termín „Britons“, tedy „Britonové“, na rozdíl od současných Britů, tedy „Brits/British“; termín „Britonové“ v češtině zdomácněl jenom částečně, někdy je používán jako ekvivalent slova „Britoni“ běžnější termín „britští Kelti“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ida of Bernicia na anglické Wikipedii.