Bažinník kostrbatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBažinník kostrbatý
alternativní popis obrázku chybí
Bažinník kostrbatý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Oddělenímechorosty (Bryophyta)
Třídamechy (Bryopsida)
Řádprutníkotvaré (Bryales)
Čeleďpoparkovité (Meesiaceae)
RodPaludella
Binomické jméno
Paludella squarrosa
(Hedw.) Brid.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bažinník kostrbatý (Paludella squarrosa) je slatiništní mech patřící do čeledi Meesiaceae.

P. squarrosa, pohled shora

P. squarrosa má typické kostrbatě zpět odehnuté lístky a plstnatě vlášenitou lodyžku, což tento mech činí lehce rozpoznatelným druhem. Listy z přímé, dlouze sbíhavé báze silně kostrbatě zpět odehnuté, vejčitě kopinaté, zašpičatělé, kýlnaté, 1,5 – 2 mm dlouhé a 1 mm široké, na okraji ohrnuté a asi do poloviny listu nepravidelně zubaté. Žebro poměrně tenké, končí před špičkou listu.[1] Délka lodyžky je několik centimetrů, horní část lodyžky je zpravidla bledě zelená, spodní hnědá. Tak jako většina ostatních rašeliništních a slatiništních mechů lodyžka na vrcholku přirůstá a zespoda odehnívá. Jedná se o dvoudomý druh, sporofyt tvoří velice zřídka, na území ČR se rozšiřuje vegetativně.

Bažinník kostrbatý je vzácný druh, v aktuální verzi červeného seznamu mechorostů ČR je zařazen mezi ohrožené taxony (kategorie EN),[2] v ČR je známo pouze 18 lokalit tohoto druhu. Ve střední Evropě se považuje za glaciální relikt.[3] P. squarrosa roste na zachovalých mírně vápnitých rašeliništích a rašelinných loukách s nenarušeným vodním režimem. Malé populace však mohou dočasně přežívat i na částečně degradovaných lokalitách.[4] Těžištěm rozšíření v ČR je Českomoravská vrchovina, kde se nachází 14 lokalit.[5] Podobně jako většina citlivých rašeliništních druhů také druh Paludella squarrosa posledním půlstoletí výrazně ustoupil z české krajiny.[6] Tento trend souvisí hlavně s odvodňováním rašelinišť a zánikem tradičního obhospodařování vlhkých luk.[4]

Bažinník kostrbatý je udáván například z lokalit PR Rašeliniště Kaliště, PP Louky v Jeníkově, PP Ratajské rybníky, PP Louky u Černého lesa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://botanika.prf.jcu.cz/bryoweb/klic/genera/paludella.html
  2. Kučera J., Váňa J. & Hradílek Z. (2012): Bryophyte flora of the Czech Republic: updated checklist and Red List and a brief analysis. – Preslia 84: 813–850.
  3. Rybníček K. (1966): Glacial relics in the bryoflora of the Highlands Českomoravská vrchovina (Bohemian Moravian Highlands); their habitat and cenotaxonomic value. – Folia Geobotanica et Phytotaxonomica 1: 101–119.
  4. a b Monitoring ohrožených rašeliništních mechorostů a péče o jejich lokality : metodika AOPK ČR. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky 63 s. ISBN 9788087457979. OCLC 910987908 
  5. http://prirodavysociny.cz/taxon/mechorosty/pdf/Paludella_squarrosa.pdf
  6. PETERKA, Tomáš 2013. Doplněk k rozšíření druhu Paludella squarrosa na Českomoravské vrchovině (A supplement to the distribution of Paludella squarrosa in the Bohemian-Moravian Highlands (Czech Republic)). Bryonora, 52: 31-35.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]