Bažant diamantový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxBažant diamantový
alternativní popis obrázku chybí
Bažant diamantový
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Řád hrabaví (Galliformes)
Čeleď bažantovití (Phasianidae)
Rod bažant (Chrysolophus)
Druh Bažant diamantový
Binomické jméno
Chrysolophus amherstiae
Leadbeater, 1829
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Samice bažanta diamantového

Bažant diamantový (Chrysolophus amherstiae) je asijský druh bažantů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kohout má vrchní část hlavy leskle zelenou a ze záhlaví vychází 6 cm dlouhá, úzká červená chocholka. Prodloužená bílá pera s černými příčnými pásky tvoří límec. Zadní část zad je zlatožlutá, kostřec a horní ocasní krovky jsou šarlatově červené, s dlouhými bílými pery nepravidelně modrofialově páskovanými a skvrnitými, na koncích oranžově červenými. Ocas je stříbřitě šedý s modravými příčnými proužky. Spodní část těla je bílá. Duhovka je světle žlutá, holá kůže v okolí očí má zelenavě hnědé zbarvení, zobák je zelenavý. Kohout dosahuje délky 140 až 170 cm, z čehož na ocas připadá 90 až 110 cm.

Slepice má temeno, strany hlavy, vrchní část těla, hrdlo a přední část krku červenohnědé. Spodní části těla, prsa a boky jsou bílé se žlutavým nádechem. Holá kůže kolem očí je šedomodrá, duhovka hnědá, u starších jedinců žlutá nebo šedá. Samice měří 66 až 68 cm, z toho ocas 31 až 37 cm.

Kuřata mají peří žlutavé a červenohnědé.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Bažant diamantový je původem z pohoří jihozápadní Číny, jihovýchodního Tibetu a severní Barmy. V současné době se chová po celém světě jako okrasný pták.

Ve své domovině žije v horských lesích a na zimu sestupuje do nižších poloh.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Kohout bažanta diamantového vodí hejno 3 – 5 slepic. Každá slepice snáší až 20 vajec do hnízda umístěného v trávě, na kterých sedí 23 – 24 dnů. Snůšky mohou být dvě ročně. Pohlavní dospělosti dosahují v druhém roce života.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • První dva kohouty bažanta diamantového přivezla do Evropy v roce 1826 paní Amherstová, manželka anglického guvernéra v Indii, podle které se v angličtině jmenují.
  • Mladé bažanty často postihuje nemoc, zvaná tipec, při níž postiženému ptáku zahnisá jazyk a pokryje se bělavým hlenem. Bažantník pak musí postiženému ptáku strhávat povlak ostrým nožíkem a podávat léky, jinak pták uhyne. Odtud pochází úsloví „zatnout tipec“, umlčet někoho.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2017.2. 14. září 2017. Dostupné online. [cit. 2017-09-23]
  2. Ottův slovník naučný, heslo tipec.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]