Bílý Potok pod Smrkem (železniční zastávka a nákladiště)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: obec Bílý Potok v okrese Liberec.
Bílý Potok pod Smrkem
Zastávka Bílý Potok pod Smrkem s vozem Regio-Shuttle RS1
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Liberecký
Obec Bílý Potok
Souřadnice
Bílý Potok pod Smrkem
Bílý Potok pod Smrkem
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 548529
Tratě 038
Nadmořská výška 400 m n. m.
V provozu od 1900
Dopravních kolejí 2
Nástupišť (hran) 1 (1)
Počet cestujících 125/den[1] (2009)
Prodej jízdenek Crystal Clear action button cancel.png
Návazná doprava meziměstský autobus
Služby ve stanici Crystal Clear action button cancel.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bílý Potok pod Smrkem je název železniční zastávky a nákladiště v obci Bílý Potok. Ač se v názvu objevuje „Bílý Potok“, leží zastávka v katastrálním území Hejnice; katastrální území Bílý Potok pod Smrkem začíná až ve vzdálenosti asi 500 m východním směrem. Zastávka je koncová na trati číslo 038 vedoucí sem z Raspenavy. S výstavbou stanice – jakožto s výstavbou celé tratě z Raspenavy – se začalo v polovině dubna 1899 a dokončena byla v roce 1900. Autory stavby jsou Franz Reimherr a Marcus Roth. Jeho stavbu provedla společnost Herrmann BachsteinBerlína spolu se stavebním oddělením Frýdlant.[2]

Popis zastávky[editovat | editovat zdroj]

Zastávka je tříkolejná (o jedné staniční a dvou manipulačních kolejích). V její západní části (u raspenavského zhlaví) se severně od tratě nachází dvoukolejná výtopna se čtyřmi stáními, k níž ze třetí koleje vede již nepoužívaná (zarostlá) kolej. Ze třetí koleje vede i nepoužívaná železniční vlečka do dřevozpracujícího závodu rozkládajícího se severně od zastávky. V jižních partiích zastávky stojí dvoupodlažní staniční budova. Součástí zastávky je také sklad uhlí, vodárna a studna.[2]

Motorové vozy vedoucí osobní vlaky Bílý Potok pod Smrkem – Raspenava pokračují obvykle jako přímé vozy do Liberce a v opačném směru přijíždějí z Liberce.

Turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

U staniční budovy je rozcestník turistických tras, odkud vede červená turistická značka k rozcestí nazvanému „Bílý Potok – rozcestí“, jež je výchozím bodem pro turistické trasy:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Analýza stavu dopravy na území Libereckého kraje [online]. Liberec: Liberecký kraj, 2010 [cit. 2012-10-20]. Kapitola Regionální tratě na území Libereckého kraje. Dostupné online. 
  2. a b BERAN, Lukáš; VALCHÁŘOVÁ, Vladislava. Industriál Libereckého kraje: technické stavby a průmyslová architektura. Praha: Výzkumné centrum průmyslového dědictví, 2007. 281 s. ISBN 978-80-01-03798-0. Heslo Železniční stanice Bílý Potok pod Smrkem, s. 90. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bílý Potok pod Smrkem
Trať 038 RaspenavaBílý Potok (km traťový: 6,213)
vzdálenost: 1,587 km
HejniceBSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg