Axiom Space

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Axiom Space, Inc.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formakorporace
Datum založení2016
ZakladateléMichael T. Suffredini
Kam Ghaffarian
SídloHouston, USA
Adresa sídlaHouston, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéMichael Suffredini
Charakteristika firmy
Oblast činnostikosmický průmysl
Službykosmické lety s lidskou posádkou
kosmický výzkum a výroba
Zaměstnanci350 (2023)
Identifikátory
Oficiální webaxiomspace.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Axiom Space, Inc., je americká soukromá společnost zabývající se vývojem vesmírné infrastruktury, především první komerční vesmírné stanice, a poskytováním souvisejících služeb. Společnost sídlí v Houstonu v Texasu.

Podle původních záměrů měla společnost od roku 2020 organizovat soukromé mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a od roku 2022 vysílat platící cestující do svých modulů připojených k ISS.[1].Ve skutečnosti se první komerční astronauti na oběžnou dráhu Země vydali v roce 2022 při letu Axiom Mission 1 a první modul Axiom bude k ISS připojen nejdříve v roce 2025.[2]

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

Společnost Axiom Space založili v roce 2016 Michael T. Suffredini a Kam Ghaffarian s cílem vytvořit a provozovat první komerční vesmírnou stanici na světě.

Generální ředitel Michael T. Suffredini byl v letech 2005 až 2015 programovým manažerem Mezinárodní vesmírné stanice.[3] Po odchodu z NASA založil s inženýrem a podnikatelem Kamem Ghaffarianem společnost Axiom Space a zaměřili její aktivity na nově vznikající trh komerčních vesmírných letů. Ghaffarian v roce 2018 prodal svou společnost Stinger Ghaffarian Technologies, Inc, velkého dodavatele NASA.

V únoru 2021 měla společnost 110 zaměstnanců,[4] v roce 2023 se uvádí 350 zaměstnanců.[5]

Vedle jednoho ze zakladatelů společnost získala mezi své zaměstnance řadu dalších zkušených pracovníků NASA, včetně jejího bývalého ředitele a astronauta Charlese Boldena[6] nebo astronauta Michaela Lópeze-Alegrii, který se v roce 2017 k Axiom Space připojil k jako ředitel obchodního rozvoje, ale později se stal také prvním z profesionálních astronautů, kteří budou velet jednotlivým misím k ISS nebo později k vesmírné stanici Axiom.[7]

Rozvoj spolupráce s NASA[editovat | editovat zdroj]

NASA již v roce 2016 uvažovala o otevření ISS pro soukromé moduly a vedla k tomu různé konzultace,[8] ale příslušné výběrové řízení zahájila až v červnu 2019.[9][10] V něm podala jedinou nabídku Axiom Space, protože očekávaný konkurent Bigelow Aerospace kvůli obavám z financování žádný návrh nepředložil a následně dokonce ukončil činnost.[11]

NASA tak v únoru 2020 oznámila, že vybrala společnost Axiom Space, které umožní připojit k Mezinárodní vesmírné stanici jeden nebo několik komerčních modulů.[12] Zakázka na až 7 let v hodnotě 140 milionů dolarů otevřela možnost připojení v roce 2024[4] u předního portu modulu Harmony, dosud využívaného (přes spojovací adaptér PMA-2) jako jedno ze dvou míst pro připojení kosmických lodí Crew Dragon a Cargo Dragon.

Axiom Space při té příležitosti oznámila, že plánuje postupně vypustit a k ISS připojit uzlový modul, výzkumné a výrobní zařízení, modul pro ubytování posádky a observatoř s velkými okny pro pozorování Země.[13]

Orbitální segment Axiom[editovat | editovat zdroj]

Počítačová grafika základních modulů Stanice Axiom připojených k ISS
Počítačová grafika základních modulů Stanice Axiom připojených k ISS
Počítačová vizualizace umístění budoucího Orbitálního segmentu Axiom na ISS
Počítačová vizualizace umístění budoucího Orbitálního segmentu Axiom na ISS

Sestava modulů vytvořená u ISS bude označována jako Orbitální segment Axiom. Před vyřazením ISS z provozu (a jejím navedením k řízenému zániku v atmosféře) Axiom Space plánuje své moduly odpojit a zahájit jejich samostatnou existenci na oběžné dráze pod označením Stanice Axiom (Axiom Station).

Společnost v současné době plánuje vypuštění svého prvního modulu k ISS na konec roku 2025, druhého v roce 2026 a třetího v roce 2006 nebo 2027.[14] K uspořádání modulů do plánované sestavy bude použita robotická paže Canadarm2, která by mohla být využívána i po vyřazení ISS z provozu.[15]

Axiom Space zadala výrobu modulů zkušenému italskému výrobci Thales Alenia Space. Ten zahájil první výrobní úkony při svařování dílů budoucích modulů na podzim 2021.[16]

Standardní průměr modulů byl stanoven na 4,2 metru a jejich základní délka asi 11 metrů.[16]

Interiér modulů Axiom navrhl v roce 2018 francouzský architekt Philippe Starck.[17]

Plánované moduly[editovat | editovat zdroj]

Axiom Space podle zveřejněných informací počítá pro svůj orbitální segment ISS s celkem 4 moduly.[18][19]

AxH1 (Axiom Hab One) – první modul poskytne osobní kajuty pro čtyři astronauty a prostor pro výzkumné a výrobní aplikace. Každá kajuta bude vybavena velkým oknem pro výhled na Zemi a komunikačním panelem s dotykovou obrazovkou. Dokovací adaptéry na obou kruhových stěnách modulu umožní z jedné strany připojení k ISS, z opačné strany pak připojení druhého modulu Axiom; další čtyři porty umístěné kolmo k ose modulu budou připraveny na přidání dalších budoucích součástí segmentu a stanice. Modul ponese také pohonné, naváděcí, navigační a řídicí systémy.

AxH2 (Axiom Hab Two) – druhý modul přidá do sestavy kajuty pro další čtyři astronauty, což umožní stanici naplnit až osmi lidmi. Modul vedle toho zajistí kompletní systém kontroly prostředí a podpory života (tzv. ECLSS), vysokorychlostní satelitní datovou komunikaci a systém dálkového robotického manipulátoru. Stejně jako Hab One bude obsahovat 2 + 4 spojovací porty.

Modul Raffaello během své třetí cesty k ISS v srpnu 2005.

AxL (Axiom Lab) – třetím modul je připravován jako nejmodernější výzkumné a výrobní zařízení ve vesmíru. Laboratoř poskytne mnoho prostoru pro průmyslové výzkumné aplikace a škálovatelné výroby, o které se budou starat členové posádky.

Jako základ modulu bude použit modul Raffaello,[20] jeden ze tří víceúčelových logistických modulů (MLPM) vyrobených na přelomu tisíciletí na podporu letů amerických raketoplánů Space Shuttle ke vznikající ISS. Moduly byly vynášeny v nákladovém prostoru raketoplánu s až 9 tunami zásob a materiálu a pomocí robotické ruky připojeny k portu stanice, podobně jako jsou v pozdějších letech připojovány např. nákladní kosmické lodi Cygnus. Před odletem raketoplánu byly moduly naplněné odpadem vloženy zpět do nákladového prostoru a odvezeny na Zemi. Modul Raffaello takovou cestu k ISS absolvoval v letech 2001 až 2011 celkem čtyřikrát a od té doby byl uskladněn pro případné další použití. AxL se v důsledku svého původu bude od ostatních modulů lišit svými rozměry – modul Raffaello má v průměru 4,6 metru a na délku 6,4 metru.

AxPT (Axiom Power Thermal) – jako poslední bude k základní sestavě připojen modul schopný poskytovat jí elektrickou energii a tepelnou kapacitu odpovídající výkonu ISS, aby se tento základ budoucí Stanice Axiom mohl od ISS odpojit a vydat se k samostatnému letu. AxPT kromě toho rozšíří kapacitu systému ECLSS v modulu AxH2, zvětší skladovací prostory stanice a prostřednictvím přechodové komory umožní výstupy do volného prostoru.

Doprava komerčních astronautů na ISS a na Stanici Axiom[editovat | editovat zdroj]

Axiom Space poskytuje jednotlivcům, korporacím a vesmírným agenturám služby v oblasti letů s lidmi do vesmíru. Do doby zprovoznění vlastních modulů, resp. zprovoznění Stanice Axiom, nabízí mise na Mezinárodní vesmírnou stanici, přičemž s desetidenní misí se pojí 15 týdnů výcviku. Balíček služeb dále zahrnuje plánování mise, vývoj hardwaru, podporu života, lékařské zabezpečení, zásobování posádky, certifikaci hardwaru a bezpečnosti, provoz na oběžné dráze a řízení mise.[21][22]

Axiom Space v březnu 2020 uzavřela smlouvu se společností SpaceX o přepravě profesionálního astronauta a tří platících cestujících na ISS v roce 2021 v lodi Crew Dragon při první plně soukromé vesmírné misi s posádkou na oběžnou dráhu Země. Axiom Space současně oznámila, že je připravena zajišťovat každoročně několik podobných misí i v dalších letech.[23]

V červnu 2021 společnost oznámila dohodu se SpaceX na další tři lety s posádkou k ISS.[24]

Tým profesionálních astronautů Axiom Space[editovat | editovat zdroj]

Společnost postupně buduje tým profesionálních astronautů, kteří budou na všech misích se zákazníky jako velitelé misí zodpovědní za řádný průběh letu. Členy týmu jsou:

 • USA Michael López-Alegria[25] (dosud 4 lety pro NASA a 1 let pro Axiom Space)
 • USA Peggy Whitson[26] (dosud 3 lety pro NASA a 1 let pro Axiom Space)
 • Itálie Walter Villadei[27] (dosud do vesmíru neletěl)

Uskutečněné a plánované mise[editovat | editovat zdroj]

Mis Znak Start (UTC) Přistání (UTC) Posádka Doba letu Loď Pozn.
Axiom Mission 1 8. dubna 2022, 15:17:12[28] 25. dubna 2022, 17:06[29] USA Michael López-Alegría
USA Larry Connor
Kanada Mark Pathy
Izrael Eytan Stibbe
17 dní, 1 hodina, 49 minut Crew Dragon Endeavour První let programu Axiom Space a současně první plně privátní let na ISS: Tři privátní astronauti, kteří si let zaplatili, během něj mimo jiné prováděli celkem 25 vědeckých experimentů.
Axiom Mission 2 21. května 2023, 21:37[30] 31. května 2023, 03:04[31] USA Peggy Whitson
USA John Shoffner
Saúdská Arábie Alí al-Qarní
Saúdská Arábie Rajjána Barnáwíová
9 dní, 5 hodin, 27 minut Crew Dragon Freeedom Let s jedním privátním astronautem, který si cestu platí sám. Zbylá dvě místa pro své astronauty objednala a zaplatila Saúdská vesmírná komise.
Axiom Mission 3 listopad 2023 (nejdříve) (plánováno) USA (dosud neoznámeno)
Itálie Walter Villadei[32]
Turecko Alper Gezeravci[33]
Švédsko Marcus Wandt[34]
~14 dní (plánováno) Crew Dragon Tři zákaznická místa ve třetí misi objednaly a zaplatily italské, turecké a švédské národní instituce pro tři vojenské piloty z těchto zemí.
Axiom Mission 4 2024 (plánováno) Crew Dragon

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Axiom Space na anglické Wikipedii.

 1. WALL, Mike. Want to Take a 10-Day Trip to the Space Station? It'll Cost You $55 Million. Space.com [online]. 2018-06-14 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. FOUST, Jeff. Commercial space station developers seek clarity on regulations [online]. 2022-10-14 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. REICHHARDT, Tony. This Group of NASA Veterans Wants to Build Their Own Space Station. Smithsonian Magazine [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. a b SHEETZ, Michael. Private spaceflight specialist Axiom Space raises $130 million to become the latest space unicorn. CNBC [online]. 2021-02-16 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Working At Axiom Space: Employee Reviews and Culture. www.zippia.com [online]. 2020-05-18 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Starlink Internet Explained. CNET [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. All-private Axiom Space astronauts dock with Space Station [online]. 2022-04-09 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. FOUST, Jeff. NASA seeking ideas for use of space station docking port [online]. 2016-07-15 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. JACKSON, Shanessa. NextSTEP J - Opportunities to Stimulate Demand in Low Earth Orbit through Applied Research. NASA [online]. 2019-06-21 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. 
 10. FOUST, Jeff. NASA releases ISS commercialization plan [online]. 2019-06-07 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. FOUST, Jeff. Bigelow Aerospace lays off entire workforce [online]. 2020-03-23 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. NORTHON, Karen. NASA Selects First Commercial Destination Module for Space Station. NASA [online]. 2020-01-27 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. 
 13. Axiom selected by NASA for access to International Space Station port. Axiom Space [online]. 2020-01-27 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Axiom Space's upcoming ISS mission part of increasing commercialization of space. Space Daily [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. 
 15. A Private Space Station Might Be Born From the ISS. Seeker [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. a b A step closer to the Axiom Commercial Space Station. Thales Group [online]. 2021-10-13 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. French designer creates womblike habitat for space tourists. NBC News [online]. 2018-06-20 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. Building The World's First Commercial Space Station. static1.squarespace.com [online]. Axiom Space [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. 
 19. Axiom Commercial Space Station. Axiom Space [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. Axiom Space na Twitteru. Twitter [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. 
 21. SHEETZ, Michael. SpaceX signs deal to fly 3 space tourists to the International Space Station late next year. CNBC [online]. 2020-03-05 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 22. BOYLE, Alan. Axiom Space makes deal with SpaceX to send customers to space station next year. GeekWire.com [online]. 2020-03-05 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. 
 23. Axiom strikes deal with SpaceX to ferry private astronauts to space station – Spaceflight Now [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 24. SHEETZ, Michael. Axiom Space expands SpaceX private crew launch deal, with four total missions to the space station. CNBC [online]. 2021-06-02 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. Michael Lopez-Alegria. Axiom Space [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. Peggy Whitson. Axiom Space [online]. [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. Axiom Space to train Italian Air Force’s Col. Walter Villadei as professional astronaut for future space mission. Axiom Space [online]. 2022-01-11 [cit. 2023-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. https://twitter.com/kosmo_michal/status/1512456067107758087. Twitter [online]. [cit. 2022-04-08]. Dostupné online. 
 29. PUBLISHED, Josh Dinner. See SpaceX recovery ship head out to retrieve Ax-1 Dragon capsule (aerial photos, video). Space.com [online]. 2022-04-26 [cit. 2022-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 30. GARCIA, Mark. Four Private Astronauts Launch Toward Space Station. blogs.nasa.gov [online]. 2023-05-21 [cit. 2023-05-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 31. Schedule of ISS flight events (part 2) [Updates Only]. forum.nasaspaceflight.com [online]. [cit. 2023-05-20]. Dostupné online. 
 32. Space, Air Force and Axiom agreements on the Ax-3 mission. italy24.press [online]. 2023-02 [cit. 2023-04-30]. Dostupné online. 
 33. Erdogan unveils Turkey's first astronaut on election trail. AP NEWS [online]. 2023-04-29 [cit. 2023-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 34. PUBLISHED, Robert Lea. Swedish astronaut 'fast-tracked' to join crew of upcoming private Axiom Space mission. Space.com [online]. 2023-06-20 [cit. 2023-06-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]