Přeskočit na obsah

August Brömse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
August Brömse
August Brömse portrét maloval Franz Thiele
August Brömse portrét maloval Franz Thiele
Narození2. září 1873
Františkovy Lázně
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. listopadu 1925 (ve věku 52 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtítuberkulóza
Povolánímalíř, vysokoškolský učitel, výtvarník, grafik, ilustrátor a učitel
Manžel(ka)Else Brömse-Schünemann
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

August Brömse (2. září 1873 Františkovy Lázně[1]7. listopadu 1925 Praha[2]) byl německý výtvarník, žijící převážně v Čechách.

Život[editovat | editovat zdroj]

August Brömse pocházel z rodiny meklenburského malíře pokojů a dekoratéra, který přišel do Františkových Lázní z Rostocku a oženil se s chebskou rodačkou. Obecnou školu absolvoval ve Františkových lázních a pak se v letech 1888-1890 učil u svého otce. V letech 1892-1898 studoval malířství a grafiku na Pruské královské akademii výtvarných umění v Berlíně (prof. Skarbina, Woldemar Friedrich, ateliér historické malby prof. Ludwig Böckelmann). V roce 1902 představil v Berlíně svůj zásadní odklon od školního akademismu a historismu, když vydal cyklus 14 rytin Der Tod und das Mädchen (Smrt a dívka) ve stylu secesního symbolismu. Získal za něj zlatou medaili Akademie krásných umění v Paříži. Zakoupila jej do svých sbírek mj. Moderní galerie v Praze. V letech 1905-1906 bydlel opět ve Františkových Lázních a jezdil se vzdělávat do Chebu, do ateliéru sochaře Karla Wilferta v Nádražní ulici. Později v Chebu vyzdobil svou dekorativní malbou stěnu budovy Obchodní a živnostenské komory[3]. V listopadu roku 1906 se přestěhoval do Prahy. V roce 1910 se oženil s Elsou Schünemannovou, s níž měl syna Julia (*1912).[4]

Jeho výtvarná tvorba je ovlivněna symbolismem, expresionismem a secesí. Spolu s Emilem Orlíkem, Richardem Teschnerem a Karlem Wilfertem mladším byl členem Metznerbundu - „Svazu německých umělců v Čechách“. Roku 1910 byl jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění v Praze, kde vedl až do roku 1925ateliér grafiky, v němž ho v době onemocnění zastupoval asistent František Thiele. K jeho žákům patřili například František Podešva, Lev Šimák Emil Wänke, Mikuláš Galanda nebo Helena Bochořáková.[5] Po vzniku Československa se v roce 1920 stal čestným předsedou německého uměleckého spolku „Die Pilger“ (Poutníci) v Praze.

Zemřel v roce 1925 na tuberkulózu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých v Bubenči, sign. BBČ Z23, s. 85. Dostupné online.
  3. Alois John, 1910, s. 20
  4. Pobytová přihláška pražského policejního ředitelství
  5. Jiří Kotalík, Almanach Akademie výtvarných umění 1799-1979. Praha 1979*, s. 99-100

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]