Assal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Assal
Asal
Jezero Assal, Džibuti
Jezero Assal, Džibuti
Poloha
SvětadílAfrika
StátDžibutskoDžibutsko Džibutsko
RegionyTadjoura, Dikhil
Assal
Assal
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha54 km²
Délka10 km
Šířka7 km
Objem400 mil. m³
Povodí900 km²
Max. hloubka> 20 m
Ostatní
Typsopečné jezero
Nadm. výška−153 m n. m.
SídlaRanda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Assal (francouzsky Lac Assal, arabsky بحيرة عسل‎) je sopečné jezero v centrální oblasti země Džibutsko, nacházející se z části na území tzv. Tadjoura Region a Dikhil Region. Jezero leží ve výšce 153 m pod úrovní Rudého moře a je to nejnižší bod na africkém kontinentu.[1] Jezero má maximální délku 10 km a největší šířku do 7 km. Celková plocha činí 54 km², přičemž průměrná hloubka je 7,4 m. Celkový objem vody v jezeře je přibližně 400 mil. .[2]

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Jezero leží poblíž průlivu Bab-al-Mandab, která spojuje Adenský záliv s Rudým mořem. Vyplňuje Assalskou proláklinu, kde se odštěpuje kontinentální africký zlom – Velká příkopová propadlina. Asi 70 km na východ od jezera se nachází hlavní město DžibutskaDžibuti.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroje jezera jsou podpovrchové prameny, které sytí záliv Golfe de Tadjoura.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jezero s největším objemem slané vody na světě. Slanost se pohybuje v koncentraci 34,8 %, což je více než koncentrace soli v Mrtvém moři a zhruba 10x slanější než mořská voda.[3] V hloubce 20 metrů byla naměřená dokonce koncentrace 39,8 %. Letní teploty zde dosahují téměř 60° C a spolu s velmi slanou vodou to oblast jezera činí jedním z nejnehostinnějších míst světa.

Jezero je zbarveno velkou paletou odstínů. Vedle sebe zde najdeme bělostné solné pláně, mělké tůňky s tyrkysovou vodou a na hladině zbarvené minerály, od světle fialové přes zelenou či hnědou, leží vějíře soli. Většina vody obsažené v jezeře je původem z Rudého moře, odkud prosakuje puklinami a trhlinami.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé ho Evropané navštívili až počátkem 20. století, ale až po dalších 50 letech tento přírodní jev plně pochopili. Průzkum poskytl vědcům důkazy o pohybu velkých zemských ker – litosférických desek. Zde v místě, kde leží jezero, došlo kdysi k rozdělení kontinentu a následnému oddálení zlomových krajů. Rozšiřující se proláklina se začala plnit vodou. Jezero vzniklo před 1–4 miliony let.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jezero je obklopeno solnou pánví (ve směru západ-severozápad), kde se těží sůl a přepravuje se karavanami do Etiopie.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NĚMEC, Jaromír. Džibuti [online]. Afrika Online, 2012-10-25 [cit. 2019-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-27. 
  2. LAKE ASSAL - LOWEST POINT IN AFRICA [online]. Mostpoint [cit. 2019-03-27]. Dostupné v archivu. (angličtina) 
  3. Nejslanější není Mrtvé moře, ale jezero Assal [online]. Naše voda, 2012-08-06 [cit. 2019-03-27]. Dostupné online. 
  4. BITTERMAN, Mark. Djibouti's Mystery - Salt from Lake Assal [online]. Salt News, 2010-08-28 [cit. 2019-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-27. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]