Aschaffenburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aschaffenburg
Pohled na město ze zámecké věže
Pohled na město ze zámecké věže
Aschaffenburg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška138 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
spolková zeměBavorsko
vládní obvodDolní Franky
Aschaffenburg
Aschaffenburg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha62,45 km²
Počet obyvatel67 844
Hustota zalidnění1 086,4 obyv./km²
Správa
Statusměsto, městský okres
StarostaKlaus Herzog (SPD)
Oficiální webwww.aschaffenburg.de
Telefonní předvolba06021, 06028 (Obernau)
PSČ63739–63743
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aschaffenburg je město v německé spolkové zemi Bavorsko, na soutoku řek Mohan a Aschaff. Leží na úpatí pohoří Spessart 280 km severozápadně od Mnichova. Díky příjemnému podnebí má přezdívku bavorská Nizza.

Historie

Město bylo v letech 9821803 součástí Arcidiecéze mohučské, za napoleonských válek zde krátce existovalo samostatně Aschaffenburské knížectví, které pak připadlo Bavorsku. V červenci 1866 se odehrála bitva u Aschaffenburgu, které byla součástí prusko-rakouské války. V dubnu 1945 probíhaly tuhé boje o město, které vedly ke zničení většiny staveb. Po válce v Aschaffenburgu sídlila americká armáda.

Současnost

Nejvýznamnější památkou je zámek Johannisburg ze 17. století, kde je umístěna státní obrazová galerie. Ve městě se dále nachází Muzeum přírodní historie, Muzeum židovské kultury a Pompejanum, vila napodobující antickou architekturu, kterou dal postavit král Ludvík I. Bavorský. Nejdůležitějším chrámem je kostel svatého Petra a Alexandra (basilica minor). Ve městě se koná tradiční historické symposium zvané Aschaffenburger Gespräche. V roce 1995 byla založena místní vysoká škola Hochschule für angewandte Wissenschaften Fachhochschule Aschaffenburg. Ve městě vychází deník Main-Echo. Maskotem města je figurka zvaná Maulaff, dřevěná soška sedláka s otevřenými ústy, která sloužila v zámeckém parku jako terč, do něhož se hosté trefovali míčem.

Partnerským městem je od roku 1956 Perth (Skotsko).

Městské části

  • Damm
  • Gailbach
  • Leider
  • Nilkheim
  • Obernau
  • Obernauer Kolonie
  • Österreicher Kolonie
  • Schweinheim
  • Stadtmitte
  • Strietwald

Rodáci

Sport

Místní fotbalový klub Viktoria Aschaffenburg, který v osmdesátých letech postoupil až do druhé bundesligy, je zajímavý tím, že většinu existence strávil kvůli lepšímu dopravnímu spojení v hesenských místo v bavorských soutěžích.

Šablona:Městské a Zemské okresy Bavorska