Ascendancy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ascendancy
Vývojář The Logic Factory
Vydavatel Virgin Interactive Entertainment
Platformy DOS, Windows
Datum vydání 1995
Žánr Tahová strategie
Herní mód Single Player
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ascendancy (v překladu Nadvláda) je tahová strategie (Turn-based strategy, TBS) od firmy Logic factory vytvořená v roce 1995.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ascendancy je kosmická strategie ve své době (a možná i dnes) nepřekonaná žádnou jinou hrou v tomto žánru. Ze začátku nejspíš zaujme líbivá hudba, která hodně dlouho neomrzí a člověk si téměř klade otázku, jestli ji opravdu nahrál živý orchestr, nebo je vytvořená počítačově. Na svou dobu výtečná grafika zaručuje velice pěkně vykreslené povrchy planet a jednotlivé budovy a lodě. Nevídané množství ras (dobře vizuálně ztvárněných) okořeňuje hru o tzv. speciální vlastnosti. Každá z ras má jednu a tyto vlastnosti mohou obrátit průběh hry v hráčův prospěch (např. kradení technologií u Dubtaků, urychlené stavění u Nimbuloidů atd.). Skvělý design kosmických lodí je opravdu pastvou pro oči, a pokud připočítáme i stavění lodí, kde si hráč loď sám vyzbrojí a vybaví, máme další aspekt, který snad doteď není rozsahem překonán. Velice užitečná je možnost nastavit si při začátku hry velikost vesmíru, který může být konec konců opravdu obrovský, a chování protihráčů. Sám za sebe mluví až neuvěřitelně dlouhý technologický strom, který snad doteď rovněž nemá obdoby. Jediné, nač se snad dá stěžovat, je horší inteligence počítačem řízených protivníků. Na tu však byl následně vydán tzv. antagonizer, což je vlastně patch, který inteligenci protivníků zvýší.

Budování na planetě[editovat | editovat zdroj]

Ze začátku je důležité postavit na domovské planetě jednu laboratoř, aby bylo možné spustit vědecký výzkum, dále pak skleník, malý habitat a několik továren. Je možné volit ze čtyř kategorií staveb:

  • Továrny - jejich množství zvyšuje průmyslový rozvoj a určuje rychlost budování jednotlivých projektů.
  • Laboratoře - každá další na kterékoliv hráčově planetě zvyšuje rychlost celkového výzkumu.
  • Obytné jednotky - ukazuje, jaké množství obyvatelstva může planeta „vyprodukovat“.
  • Prosperita - napomáhá rychlosti růstu populace.

Konstrukce lodí[editovat | editovat zdroj]

Pokud hráč dělá ve vědeckých výzkumech správné pokroky, během stavby kosmické stanice se otevře okno s hlášením, že je možné stavět kosmické lodě.

Loď je možné vybavit zařízeními ze šesti kategorií:

  1. Zbraňové systémy
  2. Motory
  3. Energetické zdroje
  4. Detekční systémy
  5. Štíty
  6. Speciální doplňky

Boj[editovat | editovat zdroj]

Aby mohly lodě bojovat, musí být při stavbě vybaveny zbraněmi. Stejně důležité jsou na lodích energetické štíty a zdroje energie (baterie). Dalším užitečným přístrojem jsou přístroje na obnovu energie. Na energii je v boji závislé vše - potřebují ji motory k pohybu lodě, štíty k obraně i zbraně (u těch často energie určuje množství výstřelů).

Doplňky[editovat | editovat zdroj]

Ke hře je možné stáhnout češtinu a patch na zlepšení inteligence počítačem řízených protivníků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]