Artur Nikodem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Artur Nikodem
Artur nikodem (2).jpg
Narození 6. února 1870
Trento
Úmrtí 10. února 1940 (ve věku 70 let)
Innsbruck
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Artur Nikodem: Barbara sedící v křesle, 1930

Artur Nikodem (6. února 1870 Trent10. února 1940 Innsbruck) byl rakouský malíř a fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn rakouského vojáka a benátské šlechtické matky. Do školy chodil v Innsbrucku a studoval na Akademii výtvarných umění v Mnichově. Později také studoval umění v Miláně a Neapoli. V roce 1892 odešel do Paříže, kde přišel do kontaktu s moderním uměním. V roce 1893 se usadil jako umělec v Meranu v Jižním Tyrolsku. V roce 1908 se vrátil s rodinou zpět do Innsbrucku, kde zůstal až do konce svého života.

V Innsbrucku pracoval po svém předčasném odchodu do důchodu v roce 1920 jako umělec na volné noze. Zejména v období po svém návratu do Rakouska se z něho stal jeden z nejznámějších rakouských malířů, s velkým úspěchem vystavoval doma i v zahraničí. Namaloval mnoho scén z tyrolské krajiny, často v impresionistickém stylu, objevil se u něj i díla s erotickým nádechem. Následovala řada úspěšných výstav doma i v zahraničí. V době nacismu byl vyloučen z několika uměleckých sdružení, 14 jeho děl ze sbírek v Norimberku bylo zabaveno jako Zvrhlé umění[1], část jeho díla byla v Norimberku zničena.

V innsbrucké čtvrti Arzl je po něm pojmenovaná ulice. Jeho práce lze najít v téměř všech významných rakouských muzeích a galeriích.

Fotografické dílo[editovat | editovat zdroj]

Nikodem se kromě svého zaměření na malbu věnoval práci uměleckého fotografa a vystavoval své díla na významných výstavách v mnoha evropských městech a také ve Spojených státech. Pravděpodobně nejvíce známý je portréty různých žen, se kterými se potkal ve svém životě, byly to většinou jeho milenky.

Nikodem pořídil řadu snímků krajin, zejména z okolí Tyrolska, jejich součástí je mnoho horských krajin, ale i zátiší a architektury. Speciální série v jeho fotografickém díle jsou cykly pořízené v zoo v Mnichově a série 'orientálních' fotografií pořízených během výletu v roce 1914 do Bulharska a Turecka.

V roce 2002 měla jeho retrospektivní výstava v galerii Roberta Manna v New York velký úspěch. Jeho obrazy byly zvláště chváleny za intenzitu a intimitu, kterou vydávají.

Malby[editovat | editovat zdroj]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kristian Sotriffer: Näher an der Natur - Mensch und Landschaft in der Malerei von 1990 bis 1950 - Tirol und Trentino. Museum für Moderne Kunst Bozen, 1987

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]