Artur Nikodem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Artur Nikodem
Narození6. února 1870
Trident
Úmrtí10. února 1940 (ve věku 70 let)
Innsbruck
Povolánímalíř, fotograf a fotograf architektury
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Artur Nikodem: Barbara sedící v křesle, 1930

Artur Nikodem (6. února 1870 Trent10. února 1940 Innsbruck) byl rakouský malíř a fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn rakouského vojáka a benátské šlechtické matky. Do školy chodil v Innsbrucku a studoval na Akademii výtvarných umění v Mnichově. Později také studoval umění v Miláně a Neapoli. V roce 1892 odešel do Paříže, kde přišel do kontaktu s moderním uměním. V roce 1893 se usadil jako umělec v Meranu v Jižním Tyrolsku. V roce 1908 se vrátil s rodinou zpět do Innsbrucku, kde zůstal až do konce svého života.

V Innsbrucku pracoval po svém předčasném odchodu do důchodu v roce 1920 jako umělec na volné noze. Zejména v období po svém návratu do Rakouska se z něho stal jeden z nejznámějších rakouských malířů, s velkým úspěchem vystavoval doma i v zahraničí. Namaloval mnoho scén z tyrolské krajiny, často v impresionistickém stylu, objevil se u něj i díla s erotickým nádechem. Následovala řada úspěšných výstav doma i v zahraničí. V době nacismu byl vyloučen z několika uměleckých sdružení, 14 jeho děl ze sbírek v Norimberku bylo zabaveno jako Zvrhlé umění[1], část jeho díla byla v Norimberku zničena.

V innsbrucké čtvrti Arzl je po něm pojmenovaná ulice. Jeho práce lze najít v téměř všech významných rakouských muzeích a galeriích.

Fotografické dílo[editovat | editovat zdroj]

Nikodem se kromě svého zaměření na malbu věnoval práci uměleckého fotografa a vystavoval své díla na významných výstavách v mnoha evropských městech a také ve Spojených státech. Pravděpodobně nejvíce známý je portréty různých žen, se kterými se potkal ve svém životě, byly to většinou jeho milenky.

Nikodem pořídil řadu snímků krajin, zejména z okolí Tyrolska, jejich součástí je mnoho horských krajin, ale i zátiší a architektury. Speciální série v jeho fotografickém díle jsou cykly pořízené v zoo v Mnichově a série 'orientálních' fotografií pořízených během výletu v roce 1914 do Bulharska a Turecka.

V roce 2002 měla jeho retrospektivní výstava v galerii Roberta Manna v New York velký úspěch. Jeho obrazy byly zvláště chváleny za intenzitu a intimitu, kterou vydávají.

Malby[editovat | editovat zdroj]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kristian Sotriffer: Näher an der Natur - Mensch und Landschaft in der Malerei von 1990 bis 1950 - Tirol und Trentino. Museum für Moderne Kunst Bozen, 1987

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]