Artemis z Efesu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O původní řecké bohyni pojednává článek Artemis.
O tradiční římské bohyni pojednává článek Diana (mytologie).
Artemis (Diana) z Efezu
Efezská Artemis z Neapolského muzea - pozdější kopie originálu od Giuseppe Valadiera
Efezská Artemis z Neapolského muzea - pozdější kopie originálu od Giuseppe Valadiera
Symbol koruna v podobě opevnění, množství ňader, (někdy) černá pleť
Bydliště Olymp
Rodiče Zeus a Létó
Sourozenci Apollón
Římský ekvivalent Diana

Artemis z Efesu (někdy také označována jako Diana z Efesu) je řecká helénská bohyně uctívaná v maloasijském městě Efes, kde jí byl vybudován velkolepý chrám, který je dnes považováný za jeden ze sedmi divů světa.

Zbytky Artemidina chrámu

Artemis z Efesu je bezpochyby pozdější formou a ztvárnění klasické bohyně řecké mytologie, nicméně efeská Artemis je výtvorem pozdní antiky a na jejím kultu se patrně podepsaly helénská filosofie i orientální maloasijské vlivy (pravděpodobně kult frýžské bohyně matky Kybelé). Artemis v Efesu již tedy nevystupuje jen jako panenská bohyně lovu a ochránkyně zvířat v rámci nedělitelného panteonu olympských božstev, ale již zcela samostatně jako univerzální [Bohyně Matka], která je živitelkou všech živých tvorů. To celkově podtrhuje také neobvyklá podoba efeské Artemis, nepodobná té původní. Je zde tedy patrný posun od tradičního řeckého polyteismu k monoteismu, od tradiční lovecké funkce bohyně k absolutně univerzálnímu božství. Díky tomu mohla efeská Artemis v rámci Římské říše konkurovat jiným kultům mateřských bohyň (a zároveň se jimi ovlivňovat), jako byla již výše zmíněná bohyně Kybelé či helénizovaná egyptská bohyně Isis, obě dvě se těšily v Římské řiši mimořádné úctě.

Artemidin kult v Efesu[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Artemidin chrám v Efesu.

Efeský kult bohyně Artemis byl velmi vlivný (jak naznačuje i zmínka v Bibli v kapitole Efeským, kde apoštol Pavel musel čelit nepokojům od místních obyvatel), chrám byl významným poutním místem a město z toho mělo značný užitek.

Související články[editovat | editovat zdroj]