Artemida (Attika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Artemida
Aerial view of Artemis 18.02.2009 14-41-13.JPG
Poloha
Souřadnice
Stát ŘeckoŘecko Řecko
Artemida
Artemida
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 21 488 (2011)
Správa
Telefonní předvolba 22940
PSČ 190 16
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Artemida (řecky Αρτέμιδα, do 19. století Λούτσα, Lutsa) je město v Řecku, v kraji Attika, 25 km od Athén. V roce 2011 zde žilo 21 488 obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Místo bylo osídleno již od konce 3. tisíciletí př. n. l. První obyvatelé byli Pelasgové. V období antiky, podobně jako na celém poloostrově Attika i zde žil řecký kmen Iónů. Dnešní Artemida byla součástí města Braurón, kde stál chrám bohyně Artemis, který podle legendy založil Orestés a Ífigeneia. Rozvaliny chrámu jsou zachovány dodnes. V 14. století se zde usadili albánsky mluvící Arvaniti a město pojmenovali albánským názvem (Lutsa znamená v albánském jazyce místo u přístavu[zdroj?]).

V 19. století byla centrální část dnešního Řecka osvobozena od turecké nadvlády a město Artemida bylo tehdy jen malou vesnicí s převážně albánsky mluvícím obyvatelstvem. Nový název, který byl později uveden, měl odkázat na antické dějiny Řecka. V 20. století se zde usadilo mnoho řeckého obyvatelstva z různých oblastí východního Středomoří. Nejvíce obyvatel se zde usadilo mezi 60.–80. lety 20. století. Místní albánsky mluvící komunita se velmi rychle asimilovala mezi ostatní Řeky.[zdroj?] V současné době se zde usazují hlavně Athéňané, kteří chtějí opustit velkoměsto, ale žít v jeho blízkosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Artemida (Atika) na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]