Arsamés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arsamés
perský král
Doba vlády590559 př. n. l.
Narození6. století př. n. l.
Úmrtí6. století př. n. l.
PředchůdceAriaramnés
NástupceKýros II. Veliký
PotomciHystaspés a Farnace I
OtecAriaramnés
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arsamés (staropersky Aršáma, novopersky ارشام, akkadsky Aršamma, elamsky Iršama) byl syn Achaimenovce Ariaramna (který zemřel kolem roku 590 př. n. l.), a jistou dobu patrně působil jako lokální král v Persidě. Z nápisů v Susách a Persepoli vyplývá, že žil ještě v roce 522 př. n. l., kdy se jeho vnuk Dareios I. stal králem,[1] takže se musel dožít vysokého věku. Jeho jméno ve staroperštině znamená „se silou hrdiny“.

V nápisu z Ektaban, který zcela jistě není autentický, je Arsamés nazýván velkým králem, králem králů a králem v Persii.[2] Další podobné doklady chybějí, nicméně ve prospěch teze, že Arsamés byl (lokálním) králem, svědčí pasáž z Behistunského nápisu, kde král Dareios I. říká: „Osm z mého rodu bylo dříve králi. Já jsem devátý.“[3] Achaimenovských vladařů před Dareiem bylo prokazatelně sedm (Achaimenés, Teispés, Ariaramnés, Kýros I., Kambýsés I., Kýros II. a Kambýsés II.), takže by Arsamés mohl být osmým. Jeho syn Hystaspés, otec Dareia I., králem určitě nebyl. Snad se Arsamés vzdal svého postavení po nástupu Kýra II., zakladatele perské říše, a předtím vládl souběžně s Kýrovým otcem Kambýsem I.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. (česky) 
  • WIESEHÖFER, Josef. Das antike Persien. Von 550 v. Chr. bis 650 n. Chr.. München ; Zürich: Artemis und Winkler, 1993. 426 s. ISBN 3-7608-1080-2. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ariaramnés
Znak z doby nástupu Perský král
cca 590559?
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Kýros II.