Ariaramnés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ariaramnés
perský král
Doba vlády 640590 př. n. l.
Narození 7. století př. n. l.
Úmrtí 7. století př. n. l.
Předchůdce Teispés
Nástupce Arsamés
Potomci Arsamés
Otec Teispés
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ariaramnés (staropersky Arijáramna, akkadsky Ariaramna, elamsky Harrijaraumna, řecky Ἀριαράμνης) byl perský král z rodu Achaimenovců, syn Teispa a bratr Kýra I. Vládl přibližně od roku 640 př. n. l., zemřel kolem roku 590 př. n. l. Jeho jméno ve staroperštině znamená „Upokojující Árje“.

V perských državách byl Ariaramnés králem souběžně se svým bratrem Kýrem I., vládcem Anšanu,[1] ale jinak o něm není nic jistého známo. Podle Behistunského nápisu byl předkem mladší linie Achaimenovců, z níž pocházeli všichni perští králové počínaje Dareiem I.[2] Nápis z Ektaban, přisuzovaný Ariaramnovi, je pozdějším achaimenovským falzem. Jeho synem a patrně i následníkem byl Arsamés.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Viz článek Archivováno 22. 12. 2012 na Wayback Machine na serveru Livius. Naproti tomu Rüdiger Schmitt v Encyclopaedia Iranica se domnívá, že v Anšanu a Persidě vládl Ariaramnés, zatímco Kýros spravoval oblast s centrem v Masdžed-e Solajmán v Chúzistánu, kterou ztotožňuje s klínopisně doloženým státem Parsumaš.
  2. Behistunský nápis 2.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. (česky) 
  • WIESEHÖFER, Josef. Das antike Persien. Von 550 v. Chr. bis 650 n. Chr.. München ; Zürich: Artemis und Winkler, 1993. 426 s. ISBN 3-7608-1080-2. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Teispés
Znak z doby nástupu Perský král
cca 640590
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Arsamés