Aridní podnebí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aridní podnebí (z latinského aridussuchý, vyprahlý) je takový typ podnebí, kde je úhrn srážek nižší než vsak a výpar.[1] Jedná se o oblasti se suchým podnebím, pro něž je typická absence nevysychajících řek (výjimkou jsou tzv. alochtonní řeky)[1] či velké amplitudy (výkyvy) teploty ovzduší.[2] Přítomnost tohoto druhu podnebí má za následek vznik pouští, zároveň však není pravidlem, že by tento jev musela doprovázet vysoká teplota.[3] Aridní oblasti se rozdělují na 3 podtypy. V aridních oblastech spadne méně než 250 mm srážek za rok.

Horké aridní klima (Bwh)

Horké pouštní klima.

Vyskytuje se v tropických oblastech. Nejvyšší letní teploty běžně přesahují 40°C, na některých místech i 45 °C, ale 50 °C  překračují vzácně, ale během zimních rán mohou klesat i k bodu mrazu nebo i pod něj.[4] Pravděpodobnost deště je v určitých ročních obdobích vyšší a když už přijde, tak přijde náhle, buď při bouřkách nebo běžném dešti.[5][6] Po náhlých deští se pouštní rostliny velmi rychle probírají k životu a v následujících týdnech zase uvadnou.

Studené aridní klima (Bwk)

Studené pouštní klima

Vyskytuje se mírných, subtropických a subpolárních oblastech (ve vysokých horách). Léta nejsou tak horká jako v horkých aridních oblastech a především jsou zde chladné zimy. Průměrná teplota nejchladnějšího měsíce je už pod bodem mrazu nebo v jeho blízkosti[7] a nejnižší teploty mohou klesat i pod -20 °C[8]. V létě pak nejvyšší denní teploty dosahují na většině míst 30 °C až 40 °C.[9] Velkou část vody přináší sníh, který na jaře roztaje.[10] Rostlinám se daří hlavně na jaře nebo na podzim, kdy jsou teploty nejmírnější a výpar nižší.

Mírné aridní klima (Bwn)

Velmi vzácný typ, vyskytující se jen v poušti Atacama a pouze několika dalších malých místech na světě (hlavně na pobřeží). Amplituda teploty je celoročně velmi malá. Teploty se stále udržují zhruba mezi 10 °C až 25 °C (na pobřeží, se vzrůstající nadmořskou výškou úměrně klesá). Tak mírné teploty způsobují časté mlhy a nízká oblačnost, přesto však prakticky nikdy neprší, dokonce může být srážek méně než v kterýchkoliv jiných pouštních oblastech.[11] Tyto jevy jsou způsobeny studenými mořskými proudy, např. Peruánským proudem a Benguelským proudem.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy