Ardeşen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ardeşen
Poloha
Souřadnice
StátTureckoTurecko Turecko
Ardeşen
Ardeşen
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha743 km²
Počet obyvatel41 084 (2018)
Hustota zalidnění55,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.ardesen.gov.tr
PSČ53400
Označení vozidel53
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ardeşen je město, obec a okres provincie Rize na severovýchodě Turecka. V roce 2019 měla obec Ardeşen 29 484 obyvatel a stejnojmenný okres 41 106 obyvatel.[1]

Okres Ardeşen[editovat | editovat zdroj]

Krajina okresu Ardeşen s typickými čajovými plantážemi

Okres Ardeşen se rozprostírá od pobřeží Černého moře podél spodní části toku řeky Fırtına a jejích přítoků Tunca a Durak. Skládá se ze dvou obcí (Ardeşen a Tunca), 40 vesnic a 30 čtvrtí.[1] Z východu sousedí s okresem Fındıklı, z jihu s okresem Çamlıemşin a provincií Artvin, ze západu s okresem Pazar. Území okresu tvoří k moři se svažující severní úbočí Pontského pohoří v jeho nejvyšší části, pohoří Kaçkar Dağları. Výše v horách, na jihu okresu, převládají smíšené a jehličnaté lesy tvořené smrkem východním, jedlí kavkazskou a bukem východním, a nad nimi alpinské louky nebo porosty pěnišníku. Níže položená, kopcovitá část na severu okresu je poměrně hustě zalidněná a pokrytá čajovými plantážemi. Okres má mírné oceanické klima (Cfb dle Köppenovy klasifikace) s poměrně vysokými úhrny srážek (1925 mm ročně).[2]

Vývoj počtu obyvatel okresu
Populační pyramida okresu za rok 2019

Okres je obýván převážně Lazy, s menšinami Turků a Hemşinů. Dříve zde existující komunity Pontských Řeků a jiné křesťanské komunity byly vyhlazeny a vysídleny v souvislosti s Řeckou genocidou a následnou populační výměnou mezi Řeckem a Tureckem. V posledních letech populace okresu setrvale narůstá.

Obec Ardeşen[editovat | editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel obce
Střed města
Ruiny gruzínského pravoslavného kostela ve městě

Obec Ardeşen zahrnuje přibližně 70 % obyvatelstva celého okresu. Samotné město je sevřeno mezi mořem a kopci na úzkém pásu plochého pobřeží, na pravém břehu při ústí řeky Fırtına. Městem prochází silnice D.010 (součást evropské silnice E70) kopírující pobřeží Černého moře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Adress Based Population Registration System Results [online]. Turkish Statistical Institute [cit. 2020-01-28]. Dostupné online. (anglicky, turecky) 
  2. Ardeşen climate [online]. climate-data.org [cit. 2020-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]