Archivolta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivolta a tympanon gotického portálu Štrasburské katedrály
Archivolta románského portálu katedrály ve Špýru
„Zlatá brána“ dómu ve Freibergu

Archivolta (ital. Archivolte z latinského lat.: Arcus volutuszvlněný oblouk) je specifický typ klenby, používaný k zaklenutí ústupových románských či gotických portálů.

Popis

Původně byly archivolty členěny prostými pravoúhlými ústupky v podstatě tak, že byla klenba tvořena několika vrstvami klenáků, přičemž každá vrstva byla o část svého objemu vysunuta. Celý ústupkový portál se proto nálevkovitě zužuje. Archivolta může být bohatě profilována a osazena figurální výzdobou.

Výzdoba

Archivolty románských portálů byly zdobeny pomocí profilace, zpravidla oblounů korespondujících se sloupky vloženými do svislé část portálu. Často se zde objevuje také ornamentální vlys. U pozdně románských archivolt může mít i figurální podobu (například Zlatá brána Freiberského dómu) V gotickém slohu jsou archivolty pravidelně osazovány bohatou figurální výzdobou, zpravidla korespondující s ikonografickým programem tympanonu. Často jsou v archivoltách umístěny například sochy andělů, představujících andělský chór. Sochy jsou velmi často doplněny baldachýny, (viz fotografii archivolty portálu Štrasburské katedrály)

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Archivolta. Sv. 2, str. 696

Související články

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Archivolte na německé Wikipedii.