Archaeornithoides

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxArchaeornithoides
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75 miliony let
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Deinonychosauria?
Čeleď Troodontidae?
Rod Archaeornithoides
Binomické jméno
Archaeornithoides deinosauriscus
Elzanowski & Wellnhofer, 1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archaeornithoides (v překladu „vypadající jako "Archaeornis" (dřívější jméno pro archeopteryxe)“) byl rod menšího teropodního dinosaura, možná příslušníka čeledi Troodontidae. Tento dinosaurus žil v období pozdní křídy (asi před 75 miliony let) na území dnešního Mongolska (souvrství Džadochta).

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

Zkameněliny tohoto ptákům podobného dinosaura byly formálně popsány v roce 1992 paleontology Andrzejem Elzanowskim a Peterem Wellnhoferem. Jediným dnes známým druhem je A. deinosauriscus. Fosilie tohoto dinosaura sestává pouze z fragmentů lebky, dříve považovaného za zkamenělou lebku mláděte tarbosaura.[1] Pravděpodobně šlo o mládě troodontida, možná rodu Saurornithoides.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Zajímavé je, že mozkovna dinosaura byla poškozena a možná šlo o známky okusu malým savcem (např. rodem Deltatheridium). Je dokonce možné, že části těla prošly před fosilizací zažívacím traktem tohoto pravěkého savce. Pokud by tomu tak bylo, šlo by o první případ savce, který pojídal mrtvé tělo dinosaura (druhým by pak byl Repenomamus).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Elżanowski, Andrzej; Wellnhofer, Peter (1992). "A new link between theropods and birds from the Cretaceous of Mongolia". Nature 359 (6398): 821–823. doi:10.1038/359821a0.
  • Elżanowski, Andrzej; Wellnhofer, Peter (1993). "Skull of Archaeornithoides from the Upper Cretaceous of Mongolia". American Journal of Science 293: 235–252. doi:10.2475/ajs.293.A.235. http://earth.geology.yale.edu/~ajs/1993/11.1993.08Elzanowski.pdf.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]