Arabatská kosa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arabatská kosa
Rozloha395 km²

StátUkrajinaUkrajina Ukrajina (de iure)
RuskoRusko Rusko ( de facto)
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Arabatská kosa je označena číslem 5 na satelitní fotografii okolí Azovského moře
Krajina v jižní části kosy

Arabatská kosa (ukrajinsky Арабатська стрілкаArabatska strilka, rusky Арабатская стрелкаArabatskaja strelka, krymskou tatarštinou Arabat beli) je kosa oddělující prosolený systém mělkých lagun zvaný Syvaš od zbytku Azovského moře. Táhne se od jihu od severovýchodního pobřeží Krymu na sever k městu Heničesk, od kterého je ovšem oddělena úzkým Heničeským průlivem spojujícím Syvaš s Azovským mořem. Celá přitom náleží k Ukrajině: jižní část ke Krymské autonomní republice a severní část k Chersonské oblasti. Její moderní využití je převážně rekreační a v roce 2001 na ní žilo zhruba 3,6 tisíce obyvatel.

Celková délka Arabatské kosy je 112 kilometrů, šířka se pohybuje mezi 270 metry a 8 kilometry. Celková plocha kosy je 395 čtverečních kilometrů a průměrná šířka je zhruba 3,5 kilometru. Dvě širší místa o šířce 7–8 kilometrů leží ve vzdálenosti 7,5 a 32 kilometrů od severního konce kosy, v těchto místech je kosa mírně kopcovitá a pokrytá hnědým jílem. Zbytek kosy je spíše písčitý. Rostou zde například trnka, kostřava, kavyl, tamaryšek, šípky a lékořice.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kosa vznikla usazováním zhruba ve dvanáctém století našeho letopočtu. V roce 1835 na ní byla postavena silnice s poštovními stanicemi zhruba po 25 až 30 kilometrech, v devatenáctém století zde byla vesnice Arabat, zhruba 25 usedlostí a tři vojenské posádky. Civilní obyvatelstvo v počtu zhruba 235 lidí se živilo převážně rybařením, zemědělstvím a těžbou soli. Ta byla v té době typická pro celou oblast Syvaše a v rámci Arabatské kosy bylo ročně vytěženo zhruba 24 tisíc tun soli.

Pevnost[editovat | editovat zdroj]

V nejjižnější části kosy se nacházejí zbytky pevnosti Arabat, kterou postavili v 17. století Turci k obraně Krymu a podle které získala kosa své jméno. Po dobytí Krymu Ruskem ztratila část svého významu, pustla, nicméně byla znovu použita Rusy v Krymské válce v letech 1853 až 1856. Pak opět pustla, ovšem byla místem prudkých bojů v ruské občanské válce v roce 1920 i ve druhé světové válce v letech 1941 až 1944.

V roce 1968 zde byly natáčeny některé scény filmu Sloužili dva kamarádi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arabat Spit na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]