April Wine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
April Wine
April Wine v roce 2008
April Wine v roce 2008
Základní informace
PůvodKanada Halifax ,
Nové Skotsko, Kanada
ŽánryHard rock
Aktivní roky1969–1986, 1992–současnost
VydavatelAquarius Records
OceněníCanadian Music Hall of Fame (2010)
Webhttp://www.aprilwine.ca
Současní členové
Myles Goodwyn
Jerry Mercer
Brian Greenway
Breen LeBoeuf
Dřívější členové
Jim Henman
David Henman
Ritchie Henman
Gary Moffet
Steve Lang
Steve Segal
Carl Dixon
Jim ClenchTaylor
John Roles
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
April Wine

April Wine je kanadská rocková skupina, založená v roce 1969. Jméno „April Wine“ si vybrali členové skupiny proto, že spolu ta dvě slova dobře zněla.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skupina April Wine patří společně se skupinami Rush a Triumph k nejvýznamnějším hard rockovým formacím v Kanadě. Skupinu zakládají začátkem roku 1969 bratři David a Ritchie Henmanovi společně se svým bratrancem Jimem Henmanem a Mylesem Goodwynem.

První dekáda 1970 - 1979[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 1970 se skupina stěhuje z Halifaxu do Montréalu, kde nahrává pro hudební společnost Aquarius Records své debutové album - April Wine (1971). Zpěvák a kytarista skupiny Myles Goodwyn je autorem úspěšné písně „Fast Train“, která se v Kanadě stala hitem a skupině se tak otevírá cesta k natočení druhé dlouhohrající desky. V průběhu roku 1971 opouští skupinu Jim Henman, kterého posléze nahrazuje Jim Clench.

Roku 1972 začíná April Wine pracovat na druhém albu. Producentem druhé desky se stává velmi zkušený Ralph Murphy, což se posléze ukazuje jako velmi dobrá volba. Album s názvem On Record je vydáno ještě v průběhu roku 1972. A spolupráce s Murphym přináší své ovoce. Album se setkává s velmi dobrým přijetím a skupina zažívá první mezinárodní úspěchy. Píseň „You Could Have Been a Lady“, původně nahraná v Anglii skupinou Hot Chocolate, se stává prvním obrovským hitem April Wine. Píseň se dostává na #1 místo v kanadské hitparádě a v USA proráží do Top 30 hitparády Billboard's, kde se udrží celých 11 týdnů. Na albu On Record se rovněž nachází coververze písně „Bad Side Of The Moon“ od Eltona Johna. Za On Record obdrží skupina svoji první zlatou desku, která je předzvěstí toho, že se April Wine stanou jednou z nejúspěšnějších kanadských rockových skupin v historii.

Po úspěchu alba On Record není žádným překvapením, že se v roce 1973 skupina schází v nahrávacím studiu opět s producentem Ralphem Murphym. Nahrávání třetího alba skupiny se již neúčastní bratři Henmanovi, které na začátku roku 1973 nahradili kytarista Jerry Mercer a bubeník Gary Moffet. Album je vydáno roku 1973 pod názvem Electric Jewels. Příchod nových hudebníků se na albu projevil veskrze pozitivně. Oproti prvním dvěma albům je Electric Jewels mnohem energičtější a nápaditější. Album obsahuje několik do dnes fanoušky velmi oblíbených klasických April Wine písní, jako jsou například „Weeping Widow“, „Just Like That“ nebo „Lady Run Lady Hide“. Na albu se projevuje vysoký tvůrčí přínos Goodwyna and Clenche, kteří jsou autory většiny písní.

Na jaře roku 1974 se vydává skupina na národní turné nazvané The Electric Adventure. Toto turné je první v historii skupiny, kdy skupina využila při svoji show obrovský světelný park a pyrotechniku, které se posléze stávají neoddělitelnou a pravidelnou součástí dalších vystoupení skupiny. Jejich originální vizuální show inspirovala řadu dalších rockových hudebníků ve světě. V průběhu tohoto turné je záznamenán jeden z koncertů a ještě v roce 1974 vychází skupině první živé album jednoduše pojmenované Live.

Mnoho lidí řadí album Stand Back z roku 1975 mezi úplně nejlepší nahrávky April Wine. Album obsahuje velké hity „Tonight Is A Wonderful Time To Fall In Love“ a „I Wouldn't Want To Lose Your Love“. Ale i ostatní písně na albu, jako jsou „Cum Hear The Band“, „Slowpoke“, „Don't Push Me Around“ nebo „Oowatanite“, jsou velmi povedené. Není proto překvapením, že album se v Kanadě velmi rychle stalo zlatým a dnes je dvojitě-platinové.

V roce 1976 dochází ke změně na postu baskytaristy. Jima Clenche vystřídal Steve Lang. V nové sestavě se skupina zavírá do nahrávacího studia. Nový počin skupiny je vydán pod názvem The Whole World's Goin' Crazy (1976). Obrovský úspěch předchozího alba skupiny zapříčinil, že se poprvé v kanadské historii stala nová deska April Wine - The Whole World's Goin' Crazy, díky obrovským předobjednávkám, okamžitě v den oficiálního vydání platinovou. Album obsahuje další klasiku od April Wine - baladu „Like A Lover, Like A Song“.

V pořadí šesté album skupiny Forever for Now vychází v roce 1977. Dalšího kanadského milníku dosáhla skupina se singlem „You Won't Dance With Me“, který se stal nejlépe prodávaným singlem v historii. Singl se stal zlatým, samotné album pak dosáhuje rovněž na zlatou metu, posléze se stává platinovým. Vlastní album je velmi nesourodou směsicí různých hudebních žánrů - od country and western, přes latin, caribbean, blues až po rock. Důvod veškeré zvláštnosti a výjimečnosti alba lze ovšem lehce vysvětlit. Myles Goodwyn totiž postupně připravoval svůj sólový materiál, který chtěl vydat jako svoji první sólovou desku. Ovšem skupina, která byla prakticky na vrcholu, si nemohla dovolit příliš dlouhou odmlku. Proto byl nakonec sólový projekt Goodwyna přetvořen na projekt skupiny. Většina hudebníků má ve zvyku na svých sólových deskách experimentovat a výsledný materiál se zcela diametrálně odlišuje od tvorby vlastních skupin, což je i tento případ. Proto má tato deska paradoxně daleko blíž ke kupříkladu Buddy Hollymu nebo The Everly Brothers, než k April Wine.

Ještě v roce 1977 vydávají April Wine svoji druhou živou desku - Live at the El Mocambo. Záznam koncertu byl pořízen v rockovém klubu El Mocambo Club v Torontu. Kanadská verze tohoto alba obsahovala i jednu novou studiovou nahrávku - píseň „She's No Angel“, ze které se stal další kanadský hit. Po vydání tohoto alba se rozšířil počet členů skupiny na pět hudebníků. Po ukončení letního turné 1977 se ke stávajícím členům kapely připojil Brian Greenway. Greenway byl velmi flexibilní hudebník, který ovládal zpěv, komponoval hudbu a hrál na harmoniku. Ovšem do April Wine byl přijat hlavně na post třetího (!) kytaristy. Pro tento úsek historie je pro April Wine typický hutný hardrockový zvuk, postavený na hudebním aranžmá trojice kytar. Ke konci roku 1977 uzavírá skupina novou nahrávací smlouvu s hudebním gigantem Capitol - EMI.

Pod křídly nového vydavatelství se pětice hudebníků v roce 1978 pouští okamžitě do nahrávání nového, v pořadí již sedmého, studiového alba. Produkce alba se ujal sám Myles Goodwyn. Na pultech se deska nazvaná First Glance objevuje ještě v průběhu roku 1978. April Wine se podařilo, i díky angažmá dalšího kytaristy, nahrát kvalitní, na kytarových riffech postavené, hardrockové album. Novým hitem skupiny se stává píseň ze singlu číslo 3 - „Roller“. Singl „Roller“ se drží celých 11 týdnů v americké hitparádě Billboard Hot 100 a samotné album First Glance se drží rovněž 11 týdnů v americké Billboard's 200 Album chart. Navíc skupina dosahuje s tímto albem dalšího velkého úspěchu - First Glance je prvním albem skupiny April Wine, které se stalo zlatým i vně Kanady.

Začátek roku 1979 sliboval skupině řadu dalších úspěchů. Několik slavných skupin - Rush, Styx, Journey - projevuje zájem, aby jim April Wine dělali předskokany při jejich koncertech ve Spojených státech. Vystoupení skupiny po USA konečně pomohla skupině se zviditelnit. Američané zaregistrovali „novou“ skupinu - April Wine. Po deseti letech své existence byla konečně jedna z nejlepších skupin v Kanadě definitivně objevena. Skupina jde opět do studia a slibuje nahrání dosud nejtvrdší desky v dějinách April Wine. Ještě v roce 1979 slibované album vychází - název Harder ... Faster fanouškům skupiny slibuje mnoho. Dvě písně se stávají hity. „I Like To Rock“ je hitem rádii v USA, zatím co „Say Hello“ zase boduje v Kanadě. Popularita těchto písní pomáhá bodovat i celému albu. V americké hitparádě Billboard 200 se Harder...Faster drží plných 40 týdnů! Úspěch alba Harder ... Faster pomohl skupině k zisku dalších zlatých a platinových ocenění, ale nyní už po obou stranách severoamerické hranice.

Druhá dekáda 1980 - 1989[editovat | editovat zdroj]

První měsíce roku 1980 absolvuje skupina April Wine velké americké turné společně s britskými Nazareth, jako jejich předkapela. Show křižuje po USA od jednoho města k druhému. Soubor se po celých Spojených státech neustále těší značnému zájmu pořádajících agentur. Skupina se konečně dočkala uznání. Všem je jasné, že příští šňůru po USA bude April Wine konečně v roli headlinera.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Poslední sestava 2001
  • Myles Goodwyn (zpěv, kytary, klávesové nástroje)
  • Brian Greenway (kytary, zpěv)
  • Jim Clench (bass, vokály)
  • Jerry Mercer (bicí)

Studiová diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. April Wine's official web site [online]. (Aprilwine.ca). Dostupné online.