Apricot Stone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apricot Stone
Singl od Eva Rivas
Vydáno 2010
Formát Digitální singl, CD singl
Nahráno 2010
Žánr Pop
Délka 3:02
Autor Karen Kavaleryan, Armen
Martirosyan

Apricot Stone“ (do češtiny přeloženo jako Meruňková pecka) je píseň Evy Rivas, se kterou reprezentovala Arménii na Eurovision Song Contest 2010 v norském Oslu. Píseň napsali dva významní skladatelé. Jedním z nich he Armen Martirosyan, jenž napsal píseň „Without Your Love“, kterou při debutové účasti Arménie zazpíval André. Druhým je Karen Kavaleryan, který již napsal písně do Eurovision Song Contest pro 5 různých zemí.[1]

V písni se objevuje národní arménský hudební nástroj duduk, se kterým hrál slavný arménský dudukář Djivan Gasparyan, ten byl jednou z nejstarších osob, které se kdy na Eurovision Song Contest objevili. Nástroj je tradičně vyráběn z meruňkového dřeva.

Meruňka je v Arménii známá již od dávných dob, kdy byla dlouho symbol země a Arménie byla nazvaná "Vlastí meruněk".[2] Někteří říkali, že má píseň politický podtext vztahující se k arménské genocidě.[3]

V semifinále Eurovision Song Contest 2010 se umístila na šestém místě a postoupila do finále, kde vystoupila jako 21. v pořadí a umístila se sedmá s celkovým počtem 141 bodů. Jedná se o jedno z nejlepší umístění Arménie na Eurovision Song Contest.

Apricot stone je jen jiné označení pro semeno meruňky

Žebříčky[editovat | editovat zdroj]

Žebříček (2010) Nejvyšší umístění
Švýcarsko Swiss Singles Chart[4] 54

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BREY, Marco. Eva Rivas to represent Armenia! [online]. European Broadcasting Union, 14 February 2010 [cit. 2010-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Armenian apricot at welcomearmenia.com. www.welcomearmenia.com [online]. [cit. 2014-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-13. 
  3. Conspiracy theory in Eurovision: Turkey claims genocide hint in Armenia's "Apricot stone" at armenianow.com. www.armenianow.com [online]. [cit. 2014-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-24. 
  4. Swiss Singles Chart