Apaté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Apaté je v řecké mytologii bohyně klamu a sám klam. Zrodila ji bez otce bohyně temné noci Nyx.

Apaté vychází z temnot na zem i mezi bohy na Olymp. Proti její moci byl bezradný a bezmocný nejenom každý člověk, ale i každý bůh, i sám Zeus.

Tím se v mnohém podobá svým sourozencům, kterých je mnoho. Dolos- lež, lest, Hémerá – bohyně jasného dne,Hesperidky, Thanatos – bůh smrti, Hypnos – bůh spánku, Kéry – bohyně smrti, zejména násilné, Momós- bůh hlouposti, Oizys- Bohyně bídy, Arethúsa, Phanatasos- nadreál, Philates- bohyně sexu a přátelství, Eris- svár, Geras- stáří, Nemesis- pomsta, Hesita- bohyně rodinného krbu, Moros- zkáza, Charón- převozník mrtvých, Aithér- bůh jasného světla, Lissa- iluze, voda, krása, Styx- zosobnění řeky Styx, Moiri- tři bohyně osudu. Většina bytostí, zplozených Nyktou, přebývají s ní v říši temna a hrůzy spojené se smrtí.

Vzhled: Je popisována jako štíhlá brunetka s vlasy těsně nad pas a nad rtem vlevo má mít znaménko, má žluto-zlaté oči a dlouhé černé řasy, na ruce nosí prsten ve tvaru hada.

Osobnost: Dokáže být v těžkých situacích klidná a vyrovnaná, nemá ráda nikoho a málo kdo se jí dostane do přízně, umí být ale i výbušná a její silnou stránkou je její síla (uzvedne čtyřnásobek svojí vlastní váhy), ohebnost (je jako hadí žena) a schopnost zahrát jakoukoliv roli (velmi dobře lže a přetvařuje se). Když jí ale na někom opravdu záleží dokáže pro něj udělat cokoliv. Ovšem takový lidé jsou jen tři.

Symboly: plesová maska, had, zlatý opasek, dvě skřížené dýky.

Přátelé: Hecate, Hypnos, Lissa

Reference[editovat | editovat zdroj]