Antoni Norbert Patek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antoni Norbert Patek
Antoni Patek.jpg
Narození14. června 1812
Piaski Szlacheckie
Úmrtí1. března 1877 (ve věku 64 let)
Ženeva
Místo pohřbeníCemetery of Châtelaine
Povoláníhodinář
Oceněnízlatý kříž řádu Virtuti Militari
RodPatkové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antoni Norbert Patek, francouzsky Antoine Norbert de Patek (nar. 14. června 1811, podle některých zdrojů 1812 v Piaskách v Polsku, zemřel 1. března 1877 v Ženevě, Švýcarsko) byl polský hodinář, jeden ze zakladatelů švýcarské firmy Patek Philippe.

V roce 1839 začal vyrábět kapesní hodinky v Ženevě se svým společníkem Franciszkem Czapkem (česky: František Čapek, francouzsky: François Czapek), který byl naturalizovaný Polák pocházející z Česka (narozen v dnešní Jaroměři). Založili firmu Patek, Czapek & Cie - Fabricants à Genève.

V roce 1844 se Patek na výstavě v Paříži seznámil s francouzským hodinářem Adrienem Philippem, vynálezcem tzv. korunky a natahovacího mechanismu bez klíčku.

Společná firma Patka a Czapka byla likvidována 18. dubna 1845. Antoni Patek založil vlastní firmu Patek, v níž zaměstnal Philippa jako technického ředitele. V roce 1851 byla firma přejmenována na Patek Philippe. Funguje dodnes a je známá jako švýcarský výrobce luxusních a vysoce ceněných hodinek. Sídlo společnosti se nachází v Plan-les-Ouates v kantonu Ženeva a pobočka je také ve městě Vallée de Joux.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Od papeže Pia IX. získal šlechtický titul.
  • Jeho bývalý společník Czapek zemřel v absolutní chudobě, rok jeho úmrtí není znám.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]